ADIYAMAN

Adıyaman Belediyesi’nden 2 Bin Kişiye Aşure

Adıyaman Belediyesi, muharrem ayı dolayısıyla aşure programı düzenledi. Demokrasi Parkında gerçekleştirilen etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ve eşi Fulya Kutlu hanımefendinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Vali Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın ve eşi, AK Parti milletvekili Adnan Boynukara, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, AK Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Alevi Kanaat Önderleri, Belediye Meclis üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı programda 2 kişilik aşure dağıtıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, “Yine bir muharrem ayında bir aradayız. Muharrem ayı tarihte çok önemli özellikler arz eden bir aydır. Hz. Nuh’un gemisinin karaya çıkması, Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulması gibi olayların hepsi bu ayda meydana gelmiştir. Ama İslam tarihine baktığımızda tarihin en büyük acısı da muharrem ayında yaşanmıştır. Peygamber Efendimiz (SAV)’in ciğerpareleri maalesef iktidar uğruna, bir takım hırslar uğruna Kerbela’da aç ve susuz bırakılarak hunharca şehit edilmiştir. Ve burada Peygamber Efendimiz (SAV)’in neslinden gelen 70 canımız hayatlarını kaybetmişlerdir. Aradan yüzyıllar, bin yıllar geçmesine rağmen bu kan hiçbir zaman durmadı,bu acıyı her zaman yüreğimizde hissettik ve her muharrem ayında onların yasını hep birlikte tuttuk.Dileriz ki bundan sonra da iktidar uğruna, hakimiyet uğruna bu tarzda yeni cinayetlerin olmaması, yeni acıların yaşanmamasıdır. Ama maalesef bugün Türkiye’de hala bir takım güçler egemenliği ele geçirmek uğruna kan dökmeye devam ediyor, hala masum insanlar öldürülüyor. Bu vesileyle en son Ankara’da bir patlama neticesinde yüze yakın insanımızın katledilmesini de buradan kınıyorum. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Bu mübarek günler vesilesi ile gerek Türkiye, gerekse İslam coğrafyasında akan kanların durmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye davet edilen AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın ise yaptığı konuşmada, “Geçmişte nice Kerbelalar yaşadık. 70 bin kişilik ordusuyla Yezid, maalesef Peygamber Efendimiz (SAV)’in ciğerparesini, onun 70 kişilik askerini, kardeşini yakınını katletti. Bizler bu acıyı her daim yaşıyoruz. Bu acıların bir daha yaşanmaması için, İslam ümmetinde birlik veberaberlik için ne gerekiyorsa yapmamızgerektiğine inanıyoruz. Bugün de bu coğrafyada çoğu kez bu Kerbeleları yaşıyoruz. Mazlum, mağdur coğrafyanın insanları çeşitli vesilelerle etnisite üzerinde, inançlar üzerinde, mezhepler üzerinde ayrılıklar yaratılmak üzere yeni Kerbelalara şahit oluyor. Uyanık olmamız lazım. Bu acıları yaşarken bir daha bu acıların yaşanmaması adına da muharremin gereği olarak birliğimizi, dirliğimizi muhafaza etmemiz gerekiyor. Burada çok değerli Alevi kanaat önderlerimiz var. Çok değerli hocalarımız, imamlarımız var. Adıyaman olarak özelde de bütün etnisitesiyle, Türkiyele, Kürdüyle, Zazasıyla, Alevisiyle, Sünnisiyle, Süryanisiyle bir arada yaşamanın erdemini, birlik ve beraberliğini en güzel şekilde idrak etmeye çalışıyoruz. Bir aşureye benzetiyorumben Türkiye’yi. Nasıl ki aşure farklı unsurların bir araya gelerek damakta güzel bir tat, güzel bir lezzet bırakıyorsa, Türkiye’de de farklı unsurlar bir araya gelerek zenginliği ortaya koyuyor. Ama maalesef bu zenginliğin yaşanamadığı Suriye’yi görüyoruz. İçler acısı bir halde. İslam coğrafyasında pek çok yerde kan, acı, şiddet bir arada. Bu acıların bir daha yaşanmaması yüce Yaradan’dan niyaz ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından İl Müftü Yardımcısı Mustafa Altun ile Alevi Dedesi M. Ali Tutal’ın yaptıkları dualardan sonra aşure dağıtımına geçildi.

Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, misafirleriyle yakından ilgilenirken, Vali Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman milletvekili Ahmet Aydın ile Adnan Boynukara da davetlilere aşureleri kendi elleriyle dağıttı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu