ADIYAMAN

Adıyaman Turist Çekecek

 Nemrut ve Menzil gibi önemli turizm değerlerine sahip olan Adıyaman, Türkiye'de kabri kesin olarak bilinen iki sahabeden biri olan Saffan Bin Muattal'ın kabrinin çevresine inşa edilecek külliyeyle inanç turizminden daha fazla pay almak istiyor.

İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adıyaman'ın önemli turizm potansiyeline sahip olduğunu, bunun inanç turizminde de kendini hissettirdiğini söyledi.

Samsat ilçesinin inanç turizminde önemli yere sahip olduğunu belirten Öztürkçü, Türkiye'de kabri kesin olarak bilinen iki sahabeden biri olan Saffan Bin Muattal'ın kabrinin ilçede bulunduğuna dikkati çekti.

Kabrin yeterince ziyaret edilemediğini ifade eden Öztürkçü, şöyle konuştu:

"Bu kabir, aslında inanç turizminde önemli bir koz olabilir. Ama bugüne kadar yeterince tanınmamış. Nasıl ki herkes İstanbul'da Eyüp Sultanhazretlerinin kabrini ziyarete gidiyorsa, aynı imkanın burada da oluşturulması gerekiyor. Bu bilinçle Diyanet Vakfı'nın destekleriyle kabrin çevresine külliye yapılması için çalışma başlattık. Çalışmalar kapsamında önemli aşamalar kaydettik ama buraya yapılacak külliye, mahalli imkanlarla yapılamaz. Bütün Müslümanların hakkının olduğu bu mekan için güç birliği oluşturmamız gerek. Burayı en kısa sürede tamamlamak istiyoruz. Çünkü külliye tamamlandığında Samsat ve Adıyaman, inanç turizmi için önemli bir merkez olabilir. Zaten burası Türkiye'de kabri kesin olarak bilinen iki sahabeden birini ağırlıyor. İstanbul nasıl ki Eyüp El Ensari hazretleriyle özdeşleştiyse, Biz de Samsat'ta Saffan Bin Muattal hazretleriyle hafızalarda yer edinebiliriz."

Öztürkçü, Adıyaman'ın Nemrut ve Menzil gibi önemli turizm değerleri olduğuna işaret ederek, kente gelen tüm turistlerin sahabe kabrine de götürülmesi gerektiğini kaydetti.

Külliyedeki caminin temeli atıldı

Diyanet Vakfı'nın önderliğinde başlatılan külliye çalışmalarına çeşitli dernek ve kuruluşların destek verdiğini vurgulayan Öztürkçü, burada büyük bir külliyenin temelinin atıldığını bildirdi.

Güç birliği oluşturulması halinde çalışmanın daha kısa sürede tamamlanabileceğini aktaran Öztürkçü, şunları kaydetti:

"Şu an 5 bin metrekarelik caminin temeli atıldı. Külliyenin içerisinde Kuran kursu, şehitlik var. Hayvan kesim yerleri, konaklanacak yerler olacak. Merkeze biraz uzak olduğu için gelecek insanların ihtiyaçları burada giderilecek. Yıl sonuna kadar caminin kaba inşaatının bitirilmesini planlıyoruz. İnşallah muvaffak oluruz. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde de diğer eksiklerimizi tamamlarız."

İftiraya uğrayan sahabe

Öztürkçü, sahabe Muattal'ın İslam tarihinde yakından bilindiğini belirterek, Muattal'ın tarihteki rolünü şöyle anlattı:

"Saffan Bin Muattal hazretleri, Peygamber Efendimiz ile savaşlara katılırdı. Savaşlardaki görevi de geride kalanları, yaralıları, unutulan eşyaları alıp orduya yetiştirmekmiş. Bir gün Peygamber Efendimizle Beni Mustalik savaşına katıldıktan sonra Hz. Ayşe validemiz gerdanlığını ararken, ordu hareket eder ve validemiz geride kalır. Görevi icabı geride kalanları toplayan Saffan Bin Muattal, Hz. Ayşe'yi devesine bindirerek Medine'ye kavuşturmuş. Bu esnada münafıklar bu hali görünce boş durmamışlar. Hz. Ayşe ile Saffan Bin Muattal arasında ilişki olduğunu söyleyerek iftira atmışlardır. Herkes Hüsn-ü zan edip bunun bir iftira olduğunu söylerken, Allah'tan gelecek emir beklenmiş. Kur'an-ı Kerim'de Nur Suresi'nin 10. ayetinde böyle bir şeyin olmadığı, münafıkların işi olduğu şeklinde ayet nazil olmuş ve Hz. Ayşe validemize tebliğ olunmuş. Peygamber Efendimiz Saffan Bin Muattal'a 'Onun hakkında hayırdan başka bir şey bilmiyorum' anlamında mütemadiyen övücü sözler söylemiştir." – Adıyaman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu