ADIYAMAN

ADIYAMAN’DA FARKLI BİR CAMİ MİMARİSİ

adıyaman Yenimahalle’de Safvan-Der ve Mehmed Zahid Kotku Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde yapılan Mehmed Zahid Kotku (ra) Camii’nin mimarisi ve minaresi dikkat çekiyor.
Mehmed Zahid Kotku Cami, Malezya’da çok uygulanan ve Uzakdoğu mimarisi olarak bilinen mimari yapısıyla dikkatleri çekiyor. Minaresi daire yerine kare olan caminin mimari yapısı Türkiye’de de çok az uygulanıyor.
2012 yılında Yenimahalle TOKİ yolu üzerinde Safvan-Der ve Mehmed Zahid Kotku Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde başlatılan cami inşaatında sona doğru gelindi.
Mehmed Zahid Kotku Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığını Ahmet Yaşar Özçakmakçı yapıyor.
Cami görevlisi Bayram Kurnaz, Ekim ayı gibi caminin ibadete açılmasının planlandığını, iç kısmında ince işçiliğe geçildiğini belirterek, desteklerini esirgemeyerek maddi ve manevi katkıda bulunan herkese dernek yönetimi olarak teşekkür etti.
Mahalle sakinlerinin daha güzel, temiz, rahat ve huzur dolu bir ortamda ibadetlerini yapması, bununla birlikte modern bir külliye tarzı çalışması yapıldığını belirten Kurnaz, “Özellikle modern çağın gereği morg, gasilhane, aşevi, toplantı, konferans salonları, kütüphane ve güzel bir çevre düzenlemesi hedeflenmektedir” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu