ADIYAMAN

Adıyaman’da Hıdırellez Etkinliği

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Alevi Dernekleri Adıyaman Şubesi tarafından Yeni Mahalle Cemevinde düzenlenen etkinlikte, Hızır lokması dağıtıldı, cem edildi, semah yapıldı.

Programın açılışını yapan Alevi Dernekleri Adıyaman Şube Başkanı Rıza Tanrıverdi,” Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik projeleri destek programı kapsamında düzenlemiş olduğumuz Hıdırellez etkinliğine hepiniz hoş geldiniz. 2015 yılı 1. Çağrı döneminde Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri destek programı proje koordinasyon Genel Müdürlüğüne proje başvurusunda bulunduk. Bakanlığa 2 bin 246 proje başvurusu yapıldı. Kabul edilen proje sayısı 346’dır. Biz de bu 346 projenin içinde yer aldık. Projemizin adı “Dinlerarası Sevgi ve Kültür” projesidir.” Dedi.

-GENÇ NESİLLERE ULAŞMAK İSTİYORUZ

Genç nesillere ulaşmak istediklerini vurgulayan Tanrıverdi, şunları kaydetti:

“Hedefimiz genç nesillere ulaşmaktır. Gençleri bir araya getirmek, kaynaştırmak, sevgi bağı kurmaktır. Projemizde gönüllülük esastır. Gençlerimiz menfaat beklemeden toplumsal dayanışmayı güçlendirmeye yönelik kültür sanat alanında gençlerin ihtiyaç duyduğu faaliyetleri geliştirmeye yöneliktir. Çeşitli sebeplerden dolayı eğitimini yarıda bırakan gençleri okumaya teşvik etmek istiyoruz”

-EKSİKLERİMİZ KONUSUNDA DEVLETTEN YARDIM BEKLİYORUZ

Devletten eksikleri konusunda yardım beklediklerini anlatan Tanrıverdi, “Derneğimizin ekipman ve malzeme giderlerinin bir bölümünü proje kapsamında karşıladık. Birçok eksiğimiz vardır. Büyüklerimiz ve gençlerimizi bizlere destek olmaya çağırıyorum” dedi.

Tanrıverdi, dernek olarak hıdırellez etkinliği, semah, inanç üzerine eğitim, tiyatro, aşure etkinliği, ramazan etkinliği, muharrem etkinliği, bağlama ve gitar kursları da düzenlediklerini sözlerine ekledi.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise bu  birlikteliğin Türkiye’ye örnek olması gerektiğini söyledi.

Cemevinde bulunmaktan son derece mutlu olduğunu anlatan Demirtaş, “Bu kadar güzel bir günde, bu kadar saygıdeğer insanların arasında bulunmaktan büyük bir onur duyduğumu, mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.  Adıyaman’daki bu görüntü, bu manzara gerçekten hem Türkiye’ye hem de dünyaya örnek bir manzara. Ben burada Alevi kardeşlerimi zi ve Sünni kardeşlerimizi bir araya getiren bu projeyi  hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu proje Adıyaman’da birlik ve beraberliği, dayanışmayı,  kalkınmayı , büyümeyi, kardeşliği güçlendireceğini, gerçekten bunun güzel bir sonuçlar çıkaracağına yürekten inanıyorum.” Diye konuştu.

-BİRLİKTELİK MESAJI

Konuşmasında herkese çağrıda bulunan Demirtaş, şöyle dedi:

“Bu Hızır gününde bu lokmaların kabul olmasını diliyorum. Bu Hızır gününde oruç tutan bütün kardeşlerimizin oruçlarının kabul olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ediyorum. Sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. İnşallah bu dayanışma örneğini, hep beraber sadece bugün değil, ölene kadar sürdürmemiz lazım. Lütfen, birlik ve beraberliğimiz koruyalım. Kesinlikle görüyorsunuz ülkemizde son zamanlarda yaşanan olayları. Hepimiz bir geminin içindeyiz. Eğer bu gemi su alırsa hepimiz birlikte gideceğiz. Yok olacağız. Onun için aklımızı başımıza alacağız. Bu birlik ve beraberliğimizi muhafaza edeceğiz. Kardeşliğimizi  ve dayanışmamızı , bu ruhu geliştirmemiz için elimizden gelen her şeyi yapmamız lazım.”

-HIZIR KARDEŞLİKTİR

Alevi Dedesi Garip Bozkurt da Hızır’ın anlamının tanımını yaparak, “Hızır kardeşliktir. Paylaşmaktır, huzurdur, candır.” Diyerek dualar etti.

-KATLEDİLEN İNSANLARIMIZA ÜZÜLÜYORUM

Alevi Dedesi Ali Büyükşahin ise şöyle konuştu:

“Bugün Hızır günüdür. Hızırı öyle bir zamanda arıyoruz ki, öyle bir zamanda zikrediyoruz ki içimizde üzüntü var aslında. Hızır günlerinde dünyanın huzuru bozulmuş. Hepimiz büyük üzüntüler içindeyiz. Şimdiye kadar katledilen insanların durumuna çok üzülüyorum. Polislerimize, öğrencilerimize çok üzülüyorum. Askerlerimize üzülüyorum, sivil halka üzülüyorum. Çocuklara üzülüyorum. Çok üzüntü verici olaylar oluyor. Biz bu arada gerçekten Hızır aleyhisselama ihtiyaç duyuyoruz. Çünklü Hızır darda olanlara yardımcı olur. Allah onu darda kalan kullarına destek olsun diye görevlendirmiştir. Hızır alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Biz ne kadar hızırı ararsak, o bakımdan hz Hızır nerede olursa orada yeşillik olur”

Hıdırellez programına, Vali Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanvekili Sait Kutlu, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, BARO Başkanı Hasan Demir, CHP İl Başkanı Mehmet Yıldırım, CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş,  CHP Gölbaşı İlçe Başkanı İlhami Uluğ, CHP’li Sıddık Şahin ve Zeynep Saya ile yüzlerce vatandaş katıldı.

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu