ADIYAMAN

“AŞKIN NÖROBİYOLOJİSİ”

adıyaman Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda Genç Yeryüzü Doktorları tarafından “aşkın Nörobiyolojisi” konulu konferans düzenlendi.
Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Psikiyatr Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çelik’in konuşmacı olduğu konferansa Adıyaman Üniversitesi akademik ve idari çalışanları ile öğrenciler katıldı. Konferans Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Zülal Arıkan’ın konuşmasıyla başladı. Arıkan Yeryüzü Doktorları hakkında bir VTR izlettirerek Yeryüzü Doktorları hakkında bilgi verdi. Genç Yeryüzü Doktorlarını bir gençlik yapılanması olduğunu ifade eden Arıkan, amaçları hakkında bilgi vererek Yeryüzü Doktorlarının Dünyayı bölgelere ayırdıklarını ve Adıyaman’ın sorumlu olduğu bölgenin Kenya bölgesi olduğunu söyledi. Yapılan etkinliklere değinen Arıkan saha çalışmaları, "Kan Ver Hayat Ver" ve Malatya UMKE Kampı hakkında bilgi vererek yapılan çalışmaları anlattı. Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Psikiyatr Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çelik konuşmasını başında katılımcılara bir şarkı dinleterek hayvanlar üzerinde yapılan deneyler hakkında bilgi verdi. Kır faresini anlatan Psikiyatr Yrd. Doç. Dr. Çelik yapılan deneyi anlatarak fareyi bir kafesin içine koyduklarını ve kafeste iki kapı bulunduğunu, bir kapıda tanıdığı bir fare olduğunu diğerinde ise tanımadığı bir fare olduğunu, denek farenin tanıdığı farenin yanına gittiğini söyledi. Daha sonra insanlarda aşk öncesi kaygıyı artıran nedenlere değinen Psikiyatr Yrd. Doç. Dr. Çelik, aşkın bir delilik hali olduğunu ifade ederek bir şarkı VTR’si izletti. "Oksitosin ne yapıyor" sorusuna cevap arayan Psikiyatr Yrd. Doç. Dr. Çelik aşık olan kişilerin sevdiğini gördüğünde göz bebeğinde ve kalbinde meydana gelen değişikliklerden bahsetti.
Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Psikiyatr Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çelik konuşmasının sonunda katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu