ADIYAMAN

Başkanı Dişkaya’dan Müftü Öztürkçü’ye Sert Tepki

Dişkaya, yaptığı açıklamada, Doğu Türkistanlı insanlar için giyabi cenaze namazı kılınması için izin istenmesine rağmen verilmediği gerekçesiyle Müftülügü aradığını söyledi.
Müftü hocanın olmamasından dolayı yardımcısı ile görüştüğünü anlatan Dişkaya, cevap olarak şu bilgileri aldığını söyledi:
“Evet gıyabi cenaze namazı için gelindi, müftü hoca caminin imamına talimat verdi, arkadaşlara yardımcı ol cemaate duyur, gıyabi cenaze namazı kılınacaktır diye. Mikrofon ver giyabi cenaze namazlarında namazı kıldırılacak hocayı getirirler, dediler. Evet cevap bu. Bu aziz mübarek günde ne desem bilmem. Hocam buradaki talep Doğu Türkistan’daki din kardeşlerimiz katlediliyor. Gayri müslim dediğimiz Japonya yas ilan ediyor, bayraklar yarıya indiriliyor, siz bu çocukların gıyabi cenaze namazı talebini kıldıramıyorsanız burada çok büyük bir sorun var. Sorun nerede, kimde, bilmem ama yetkililerimizden kurumu fazla yıpratmadan acilen el atmalarını gerekeni yapmalarını bekler kamuoyu”
Dünyanın dört bir tarafında müslümanlara zulüm edildiğini hatırlatan Dişkaya, Osmanlı’nın Çin seddine kadar dayandığını anımsatarak, onların torunlarının bir an önce kendilerine gelmelerini istedi.
PHA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu