GERGER

Deran Çayının Kalbine Bir Yolcuk

Gel gelelim Gergerimizi ele alalim. Gerger’de iftar vakitine az bir zaman kalmasıyla halk, iftarı serin bir ortamda açmak için su kaynaklarına gitmektedir. Gerger’in su kaynaklarının olduğu yerler, iftar vakitlerinde gidilebilecek en musait yer hiç süphesiz Kırıkgözdür (Gerger’e yakınlığından ve yerinin daha müsait olması). Ama bu yazımızda deran çayını yazmak istedik çünkü geçen gün ordaydık. Öncelikle yolculuğumuz esnasında sıkıntı çekmedik desek yalan olur. Yolu meşekatli bir yerdir diran çayının kalbi.

 

Vardiktan  sonra tüm ihtisamlıyla sizi asırlara yüz tutmuş her şeye rağmen ayakta dimdik duran çınar ağacı karşılar. Suyun serinliğini anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. Ramazanlıkta bu sicakta su ancak yaşanılır. Suyun olduğu yer çok mükemmel bir yer. Suyun asil bir şekilde akması çınar ağacına sirtinizi verin, buz gibi suya ayaklarınızı daldırdığınızda iliklerinize kadar hissedebileceğiniz bir serinlik

 

Suyun ana kaynağına doğru bir yolun olduğunu öğrendik  ve diranın kalbine doğru yola koyulduk. Güzel bir şekilde yapılmış üzerine kapak kapatılmış. İçine girdiğimizde ise hiç beklemediğimiz bir manzara karşısında bir daha hayretler içinde kaldık. İçeriye girdikten sonra 5-6 metre ilerledik, son noktaya kadar ulaştık. Geri dönmeden önce orda durmak istedik. Su cok temizdi içirideki temiz okjiseni ise çiğerlerimize kanarcasına çektik. Oruçlu olduğunuzu unutuyor tüm sususluğunuz gidiyor kendinizi çok mu çok rahat hissediyorsunuz. O ortamdan çıkarken bir vuslata kavuşmuşta ayrılıyor gibi oluyorsunuz.

 

Bir daha gelmek üzere ayrılıyoruz.

 

Ramazan ayında gidilebilecek en güzel yerlerden biridir deran çayı.

 

Mirza DÜNDAR

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu