GÖLBAŞI

Diyabet Hastalıklarında Alınması Gereken Önlemler

Gölbaşı Devlet Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr Süleyman ARSLAN  Diyabet Hastalıklarında alınması gereken önlemler hakkında uyarılarda bulundu.

İç  Hastalıkları Uzmanı Dr Süleyman ARSLAN; Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet ülkemizde ve tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Türkiyede 20 yaş üstü her 7 kişiden 1 inin diyabet hastası olduğu bilinmektedir. Obezite ve hareketsiz yaşam nedeniyle bu sayının ileride daha da artacağı öngörülmektedir.Diyabet; pankreasın, kan şekerini düzenleyen bir hormon olan insülini yeterli üretemediği ya da üretilen insülinin kullanımında bozukluk sonucu oluşan kandaki şeker düzeyinin yükselmesiyle gelişen süreğen (kronik) bir hastalıktır.

Diyabet Tipleri : Tip 1 diyabet (insüline bağımlı diyabet) Tip 2 diyabet (insüline bağımlı olmayan diyabet) Gestasyonel diyabet (gebelik diyabeti) Özel nedenlere bağlı diyabet  Diyabet hastalarının çoğunu tip 1 ve tip 2 diyabet oluşturmaktadır.

Diyabetin Belirtileri Nedir?

Sık idrara çıkma ,Aşırı susama ,Yorgunluk ,Kilo kaybı ,Bulanık görme ,Tekrarlayan enfeksiyonlar Yaralarda geç iyileşme gibi belirtiler diyabet hastalığında sıklıkla görülmektedir.

Tanısı nasıl konur ??

Sağlık kurumlarında tetkikler yapılmalıdır açlık kan şekeri , tokluk kan şekeri, ogtt testi ve hba1c tanıda kullanılır Açlık kan şekeri:   En az iki ölçüm 126 mg/dl  üzerinde veya tek sefer 200 mg/dl üzerinde olması , Tokluk kan şekeri: 200 mg/dl üzerinde ve diyabet semptomlarının olması veya 75 grlık ogtt testi sonrasında 2. Saat kan şekerinin 200mg/dl üzerinde olması,Hba1c değerinin   >%6,5 üzerinde olması tanıyı koydurur.

Prediyabet (Diyabet başlangıcı) Ne Demektir?

Normal bireylerle, aşikar diyabet arasındaki süreç “prediyabet” olarak adlandırılır. Prediyabet, ileride diyabet gelişme riskinin yüksek olduğunun göstergesidir ve bu dönemde yaşam tarzındaki değişikliklerle diyabet gelişmesi E-48 önlenebilir.Bozulmuş açlık glukozu AKŞ’nin 100-125 mg/dl arasında olması, bozulmuş glukoz toleransı OGTT’nin 140-199 mg/dl arasında olması ,Yüksek risk grubu HbA1c’nin %5.7-%6.4 arasında olması

Diyabetin Neden Olduğu Sağlık Sorunları

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri), diyabet hastalığının kontrolsüz olduğu durumlarda birçok ciddi hasara yol açar. Zaman içinde özellikle, kalp, kan damarları, sinir sistemi, böbrek, göz, gibi organ ve sistemler etkilenir. Kalp hastalığı ve inme riski artar. Hastaların P’si kalp hastalığı ve inme nedeniyle ölmektedir. Azalmış kan akımı ile birlikte, ayaklarda sinir hasarı, ayak ülserleri, enfeksiyon nedeniyle amputasyon ile bitecek sonuca yol açabilmektedir. Tüm körlüklerin yüzde biri diyabete bağlı gelişmekte, gelişmiş ülkelerde görme kaybı ve körlüğün en sık nedenleri arasında yer almaktadır. Diyabet böbrek yetmezliğinin de önde gelen nedenleri arasındadır.

Diyabet Tedavi Edilir Mi? EVET !

Diyabet tedavisinde amaç kan şekerinin normal düzeylere indirilmesi ve hastalığın bilinen diğer zararlı etkilerini en alt düzeye çekmektir. Tedavi klinisyenler tarafından düzenlenmekte ve hastanın düzenlenen tedaviye uyumu olduğu sürece diyabetin ortaya çıkardığı sağlık sorunlarından korunmak mümkün olmaktadır. Bu amaçla oral antidiyabetik ilaçlar ve insülin preparatları kullanılmaktadır. Kan şekeri düzeyi yanında diyabetli bir bireyde, kan basıncı kontrolü ve kolesterol düzeyleri düzenli olarak kontrol edilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu