ADIYAMAN

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi 8647 İmza Gönderiyor

“İmzanı Gönder, İradeni Göster” sloganıyla başlatılan kampanyada toplanan imzaların klasörler halinde Eğitim Bir Sen Genel Merkezi’ne gönderileceğini söyleyen Memur Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, “performans değerlendirme taslağının geri çekilmesine dair imzalar Milli Eğitim Bakanlığı’na; şiddete karşı yasal düzenleme talebimize dair imzalar ise TBMM Başkanlığı’na iletilecektir” dedi.

Kampanya sürecinde imzalarıyla destek veren tüm eğitim çalışanlarına teşekkür eden Deniz, eğitim öğretim ortamını zedeleyen, sosyal maliyet çıkaracak uygulamalardan bir an evvel vazgeçilmesi gerektiğini ısrarla ifade ettiklerini dile getiren Deniz, “hiçbir hukuki dayanağı olmayan performans değerlendirme sistemini, öğretmeni tek sorumlu ilan eden değerlendirme olarak görüyoruz. Yüz yüze bakanları karşı karşıya getirecek, not vermesi gerekeni not alana dönüştürecek, eğitimin paydaşlarını gerçek rollerinden uzaklaştıracak bir değerlendirme sisteminden çözüm değil ancak problem çıkacaktır” şeklinde konuştu.

“Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Anadolu Ajansına verdiği mülakatta “eğitim ailemizin hiçbirisinin mutabık kalmayacağı veya onları rahatsız edecek hiçbir hususu uygulamaya koymayacağız” demesine rağmen Performans Değerlendirme Yönetim Sisteminin MEBBİS üzerinden kullanıcılara açılması MEB bürokrasisinin işleyişi bakımından bizleri endişeye sevk etmiştir” ifadelerini kullanan Deniz, “sayın bakanımızın mülakattaki ifadelerine rağmen çalışanların iç barışı ve huzurunu kaçıran, motivasyonunu bozan uygulamalarda ısrar edilmesinin ve sistemin kullanıcılara açılmasının sosyal maliyetinin ağır olmasından endişe ediyoruz” dedi.

Ali Deniz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her geçen gün artan şiddet olaylarının birçok eğitimciyi mağdur etmiştir. Eğitim camiası bu durumdan hem tedirgin hem de üzgündür. Eğitimciler olarak şiddet olaylarına karşı caydırıcı nitelikte yasal düzenleme yapılmasını acilen talep ediyor ve bekliyoruz.

Eşitsizlikler içinde adalet aramaktan, yeni hak kayıplarına kapı aralamaktan, yeni çatışma alanları üretmekten başka bir işe yaramayacak performans değerlendirme sistemine karşı ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarına caydırıcı nitelikte yasal düzenleme yapılması için irade gösterip, imzalarını gönderen tüm eğitim çalışanlarına teşekkür ediyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu