GERGER

GELENEKSEL OLDU GİTTİ

Yaklaşık 9 yıldır düzenli bir şekilde Geleneksel olarak gerçekleştirilen ve bu yıl 9.su yapılan Aloman pikniği, 8 Haziran Pazar günü Çatalca’nın İnceğiz köyü mevkiinde gerçekleştirildi.

Gergerin Aşağıdağlıca (Erbahun) köyünde bir sülale olan Alomanlılar, kendi aralarında kurdukları bir komisyon ile her yıl böyle bir şenliğe imza atıyorlar.

Her yıl beklenilenin üstünde bir katılım ile gerçekleştirilen piknik tadındaki etkinlik, hem organizasyon anlamında hem de birlik ve beraberliğin gelişmesinde birçok Gergerli hemşerilerimize örnek teşkil ediyor.

Bu yıl 9.su yapılan etkinliğe Misafir Sanatçı Ünlü Dengbej Abuzer Aşkınses'de katıldı. Birbirinden dertli kılamların söylediği etkinlikte Çaylar içildi, Oyunlar oynandı, yemekler yendi,

Böyle etkinliklerin toplumları ve bireyleri bir arada tutmak kültürlerine katkıda bulunmak anlamında önemli katkılar sağlandığını belirten Aloman Gençlik Komisyonu üyeleri “Bu tür etkinliklerin bütün Gergerli hemşerilerimizin yapması gerektiğini ortaya koydular. Birlik beraberliğin, dostluk ve hemşeriliğin ne kadar önemli olduğunun altını çizen Komisyon üyeleri “bizden sonraki nesile aktarmamız gereken önemli vazgeçilmezlerimiz vardır. Çocuklarımız burada diğer aile çocukları ile tanışıyor kaynaşıyor, oyun oynuyor, eğleniyor. Yılda bir kez dahi olsa bu etkinliklerin toplum açısında verimli olduğunu düşünüyoruz. Katılımlarından dolayı halkımıza ve bizleri yalnız bırakmayan misafirlerimize şükranlarımızı sunuyoruz” Dediler.

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu