GERGER
Trend

Gerger’de Neden Kıymetsiz?

Gerger bölgesinde çokça yetişen ancak değersiz olan dut, başka ilçelerde geçim kaynağı.

Bölgemizde yetişen bir çok sebze ve meyvenin pazarlanmasında ciddi sorunlar yaşıyoruz. Belki de bunun en büyük sebebi bilinçli tarım yerine geleneksel yöntemlerle hareket etmemizdir.

Örneğin dut Gerger bölgesinde oldukça çokça yetişiyor. Ancak bu dutların çoğu toplanmadığından dolayı altına dökülüyor ve çürüyor. Çok az bir kısmı ise toplanarak hayvanlara yem olarak veriliyor.

Oysaki bir çok hastalığa iyi gelen dut pekmezine dönüştürülerek pazara sürülebilir. Geçmişte Gerger narı olarak nam salan narımız gibi bir dut pekmezi markasıyla da pazara sürülebilir.

Bunun en güzel örneği dutu ile meşhur Tut ilçesinde yapılmaktadır. Tut’lu bir girişimci olan Kadir Dursun tarafından kurulan Dut Bahçem markası piyasada yerini aldı. Başarılı bir çalışma yürütüldüğünde Gerger’inde dutlarının veya pekmezinin piyasada aranan bir ürün haline geleceğini düşünüyoruz.

İlk adım olarak aile efradı için pekmez yapmaya koyulan İsmail Sucu, tüm Gerger’lilerin bu işe ilgi göstermesi gerektiğini söyledi.

Gerger ilçe tarım müdürlüğünün bu konuda ilçe genelinde özellikle de muhtarlar üzerinden bir bilgilendirme çalışması yapması halinde ilerleme olacağı aşikardır.

Haber : Ahmet Selim

Bu haberin telif hakkı gergerpostasi.com tarafından korunmaktadır. Kaynak gösterilmeden ve izin alınmadan, kopyalanamaz ve yayınlanamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu