KÖY TANITIMLARI

Güzelsu Köyü

Kültür

GÜZELSU (CİMİK) KÖYÜ şamani, aşağı cimik,ve karacaviran mezralarıyla etrafında bulunan 24 tane köyle beraber canbeg aşiretindendir. ve bu köylerin en büyüğüdür. aynı zamanda gergerin de en büyük köyüdür.köy ismini cuma adında köyde ilk yaşayan adamdan almıştır. aynı zamanda cuma adında birde çok eski bir çeşmesi vardır(kaniya cıma)derler. cimik kuruluşundan taa 1993 tarihine kadar çok büyük bir su sıkıntısı çekmiştir. eşşek katır sırtında bidonlar saatler süren su kuyrukları ve sıkıntıları asırlarca sürmüştür 1993 te özal dömeninde (geli) diye adlandırılan alidam huni ve ballı sınırları içerisinde ulaşılması güç dağların arsında bulunan dağın altında akan buz gibi ve çok tatlı bir suyu olan geli çayının suyu içme ve sulama olarak iki ayrı boru ve kanallarla akıntılı bir şekilde köye getirilmiştir ve bununla köylü rahata kavuşmuştur. böylece köy asıl ismine o zaman kavuşmuştur (GÜZELSU) adında olduğu gibi suyu çok güzel ve çok tatlıdır.ve gergerin en gelişmiş köyür.2 tane gelişmiş değirmeni 2 tane fırını 2 tane camisi onlarca bakkal, lokanta,pastane, berber ve nalbur dükkânları bulunmaktadır. ayrıca 20 köye aşkın taşımalı öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. adıyaman diyarbakır yolu köyün içinden geçip fırat nehri iskelesine (feribot)a 5 km uzaklıktadır.

 

Yemekleri

 Köyün en güzel yemekleri,suğılme(imambayıldı),küncümut(susamlı pekmez)'dir.sugulmanın yapılışı,biber ve patlıcanlar közlenir ve soyulur bir baş sarımsak ve biraz tereyağı ile karıştırılır soğuk veya sıcak yenilebilir.küncümut ise üzüm pekmezi ve susamdan yapılır.susamlar ateşte kavrulur sokuda dovülüp pekmezle karıştırılır. harika bir tadı vardır.

 

Coğrafya

Adıyaman iline 80 km, kahta ilçesine 47, Gerger ilçesine 52 km uzaklıktadır. ayrıca siverek'e 41 km diyarbakır'a 120 km uzaklıktadır.

 

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

 

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2007

2150

2000

1477

1997

1472

 

Ekonomi

 

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ayrıca mevsimlik işçi olarak ülkemizin çeşitli illerinde çalışmaya çoluk çucuk çalışmaya giderler.

 

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

 

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu