ADIYAMAN

İmam Hatipli ‘Esma’lar Meydana İndi!

Adıyaman Genç İmam Hatipliler Platformu (AGİP) adı altında bir araya gelen İmam Hatipli öğrenciler, Mısır’da 529 kişiye verilen idam kararına tepki göstermek amacıyla eylem yaptı.

 

 

Demokrasi Parkı’na gerçekleşen eyleme Memur Sen ile Milli Türk Talebe Birliği (MTBB) Adıyaman Şubeleri,  Adıyaman İnsani Yardım Derneği (YADER),  Adıyaman Fırıncılar Odası, Adıyaman Umut Işığı Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Alevi Kanat Önderi Hasan Doğan ve vatandaşlar destek verdi.

 

 

“529 Müslüman kardeşimin için verdiği idam kararını tanımıyor ve lanetliyoruz”

 

 

Adıyaman Genç İmam Hatipliler Platformu (AGİP) adına basın açıklamasını okuyan İmam Hatip öğrencisi Büşra Nur Erkan, Mısır’da 529 kişiye verilen idam kararını şu sözlerle kınadı; “Bizler bugün burada zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur düşüncesinden hareketle İmam Hatip Lisesi öğrencileri olarak Mısır’daki 529 kardeşimizin idam kararıyla ilgili düşüncelerimizi paylaşmak üzere toplanmış bulunuyoruz. 17 Haziran 2012, Mısır’da yapılan seçimlerde halkın iradesiyle iktidara gelen yönetim ve 3 Temmuz 2013’te darbe yönetiminin demokrasiye el koyması ve sonrasında gelişen olaylar, aylar geçmesine rağmen sivil halka yapılan eziyetler ve baskılar hiç bitmedi. Bu süreçte insanlıktan nasibini almamış kişilerin mazlum halka neler yaptığına tanık olduk. Darbe karşıtı olan Müslümanlara karşı hukuksuz saldırılar, baskılar, tutuklamalar ve katliamlar bu süreçte gerçekleşti. Bu şartlar altında görev yapan yargının tabi ki bağımsız, güvenilir ve adil olması beklenemezdi ve nitekim de öyle oldu. Bağımsız, güvenilir ve adil olmayan mahkeme “şiddete teşvik” bahanesini ileri sürerek 20 dakika süren duruşmada 529 idam karan verdi. Bu olay 1 dakikada yaklaşık 26 idam kararı demektir. Yani darbe karşıtı 529 Müslüman kardeşimiz darbe yönetimi tarafından idam cezasına çarptırılırken Müslüman ülkeler de dahil olmak üzere tüm dünya vahşete sessiz kalıp, izlemekle yetiniyor. Peygamber Efendimiz (sav)’in “Müslümanların dertleri ile ilgilenmeyen, odlardan değildir. Müslüman, Müslüman’sın kardeşidir. Ona zulüm etmez, onu zalimlere de teslim etmez” Hadis-i şerifini unutmamalı ve bu zalimlere artık bir “dur” demeliyiz İslam coğrafyasında durmak bilmeyen şiddete ve kana karşı sessiz kalmak bir insanlık suçudur. Bizler Filistin’deki zulme, Suriye’deki vahşete sessiz kalmadığımız gibi Mısır’daki katliama da sessiz kalmayacağız. Her şekilde 529 kişiden bahsediyoruz. Dile kolay, ancak 529 kardeş, eş, evlat, ana, baba yanan yürek demektir. Mısır’daki adil olmayan mahkemenin 529 Müslüman kardeşimin için verdiği idam kararını tanımıyor ve lanetliyoruz. 529 idam arasında bizlerin yaşında, daha tomurcuk halinde olan kardeşlerimiz var. Bizler onların yanındayız ve hepimiz Esma'yız! Ey Sisi, bekle, Esma’lar seni tahtından indirmeye geliyor.”

 

Tekbir getirip, sloganlar AGİP üyeleri, dua ettikten sonra Rabia selamıyla basın açıklamalarına son verdiler.

 

Ömer Karakuş / Adıyaman

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu