KAHTA

Kahta Gurulandırdı

 

Kahta Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde 2. Dönem Erdemli ve Başarılı Birey Projesi kapsamında daha iyiye dair adımlar atıldığı bildirildi.
Okul Müdür Bilal Altınel, il genelinde uygulanmaya başlanan proje ile birlikte Kahta Anadolu İmam Hatip Lisesinde yürüttüğü çalışmalarını anlattı.
Öğrencilerin hem ahlaki hem de akademik olarak ilerlemesini sağlamak için hazırlanan proje kapsamında değerler eğitimi, öğrenci ve öğretmen seminerleri, aile ziyaretleri yapılıyor. Şuana kadar yapılan çalışmalar projenin ancak küçük bir kısmı icra edildi. İlerleyen zamanlarda çalışmaların inşallah tamamına yakınının gerçekleşeceğini ifade eden Okul Müdür Bilal Altınel, “Bu proje ile hedeflenen ideal insana ulaşılmaya çalışılıyor. Bizler de öncelikle paydaşlarımızla bu çalışmaları yürütüyoruz. İdarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle bir bütün olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. İlimiz ve ilçemiz adına faydalı bir çalışma olduğunu düşünüyorum, emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Eğitim öğretim ortamlarında önemli bir çalışma olan risk grubu öğrencilerine yönelik çalışmalar, önleyici ve koruyucu bir işleve sahip. İmam Hatip Lisesi de öğrencileriyle yaptığı önleyici ve geliştirici rehberlik çalışmalarına aile ziyaretlerini de eklemiş. Bu kapsamda kısa bir süre önce babası vefat eden öğrencisini evinde ziyaret etti. Her ay belirlenen bir değerle ilgili çeşitli çalışmalar da yapılıyor. Şubat ayında sevgi ve saygı değeri ele alındı. Rehberlik servisi tarafından hazırlanan slayt, video, yazı sınıf rehber öğretmenlerine verilerek her hafta o değer üzerinde konuşulması ve bilinçlendirilmesi sağlanıyor. Ayrıca öğrenciler arasında o ayın değeriyle ilgili ödüllü kompozisyon yazma yarışmaları düzenleniyor. Okulda öğrencilerin inceleyebilmeleri ve hatırlayabilmeleri için değerler eğitimi panosu oluşturuldu. Her ayın değeri panoda sergileniyor. Zaman zaman öğretmenler tarafından sınıflarda da uygulamalar yaptırılıyor. Öğrencilerinin gelişimleri için farklı konularda seminerle yapılıyor. Ergenlik dönemi, madde bağımlılığını önleme, hangi ders nasıl çalışılmalı, kitap okumanın önemi, test çözme teknikleri, meslek tanıtımları gibi konularda bilgilendirme yapılıyor. Bu çalışmalar Rehberlik Servisi Öğretmenleri tarafından yapılmakla birlikte farklı bir yüz olması ve işbirliği amacıyla Kahta Toplum Sağlığı Merkezi doktorları da Madde Bağımlılığı ve Hijyen konularında seminer verdi. Öğretmenlerin hizmet içi eğitimleri ve kaynaşmaları amacıyla da öğretmenlerin katıldığı ikramlı seminerler de düzenleniyor. Okul rehber öğretmeni Ömer Maçin, Sınıf Yönetimi ve Disiplin konulu semineri verdi. Öğretmenler bu seminerde bilgi ve tecrübelerini paylaşma imkanı da bulmuş oluyor. İlçe genelinde belirlenen kitapları öğrencilerin okumaları sağlanıyor. Okulda her gün son derste öğretmenler ve öğrenciler beraberce kitap okuyorlar. Bu şekilde okuyan ve okuduğunu anlayan öğrenci profili oluşturulması hedefleniyor” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu