KAHTA

Kahta’da Kutlu Doğum etkinliği coşkuyla kutlandı

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Adıyaman’ın Kahta ilçesinde düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği Kahtalıların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Peygamber Sevdalıları Platformu Kahta Koordinatörlüğü tarafından Fatih Parkı karşısında sekizincisi düzenlenen Kutlu Doğum etkinliği, bu sene de büyük bir coşkuyla kutlandı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program okunan Kürtçe Mevlid-i Şerif ile devam etti. Daha sonra Özlem Ajans sanatçılarından Derviş Madsor ve Kahta Tevhid İlahi Grubu’nun seslendirdiği ilahi ve ezgilerle devam etti.

Ardından selamlama konuşmasını yapan Peygamber Sevdalıları Platformu Kahta Koordinatörü Mehmet Sivil, “Peygamber Sevdalıları Platformu olarak ‘O’nu anmak, O’nu okumak, O’nu anlamak ve nihayetinde O’nu yaşamak’ düsturuyla 2009 yılında kolları sıvadık, bu süre zarfında çeşitli etkinliklerle Muhammedi sevdayı gönüllere nakşetme çabası içinde olduk. Bu kapsamda geçen sene Türkiye geneli 200 bin kişinin katılımıyla siyer sınavını gerçekleştirdik. Yine Türkiye geneli 400 merkezde Kutlu Doğum Programları icra ettik. Salavat ve hatmi şerif kampanyaları düzenleyerek Muhammedi bilincin dimağlarda yer edinmesini amaçladık.” dedi.

Kutlu Doğum etkinliklerine karşı çıkanlara seslenen Sivil, bu etkinliklere bidat ve İslâm’a aykırı diyerek karşı çıkmanın ve düzenleyenleri suçlamanın İslâm’ın ruhuna, temel ilke ve hedeflerine uygun bir davranış olmadığını vurguladı. Sivil konuşmasının devamında, “Kutlu Doğum programlarını karalamaya çalışanların beyhude bir çaba içerisinde olduklarını, bu söylemleriyle vahdete hizmet etmeyeceklerini onların da bu meydanlara geldiklerinde bu coşku karşısında fikirlerini değiştireceklerini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha sonra günün anlam ve önemine binaen Kürtçe bir konuşma yapan Kahta Çağrı-Der Başkanı Mehmet Aydın, Hz. Muhammed’i doğru anlayabilmek için insanlık tarihine bakılması gerektiğini kaydetti. Aydın, “Ne zaman insan hak ve adaletten yüzünü çevirmişse, ne zaman insan nefsi için, anne-babası veya çocuklarının menfaati için hak ve adaleti ayaklarının altına almışlarsa o zaman insanlar arasında zulüm, hakaret, ölüm ve düşmanlık başlamış; insanoğlu eminliği, huzur ve saadeti unutmuştur.” dedi.

Aydın konuşmasının devamında, “Dün haksızlık ve zorbalık Nemrut, Firavun ve Ebu Cehil’in adıyla yapılıyordu. Bugün biz Müslümanlar İslam adına, Allah adına, Peygamber adına, ahiret adına birbirimize zulmediyoruz. Dün, zenginler suç işliyorlardı, cezaları az kesiliyordu. Fakirler suç işlediği zaman elem, azap, keder hepsi onların payına düşüyordu çünkü onlara fazladan ceza veriliyordu. Bundan dolayı hak da zenginlerin oluyordu, adalet de.” diyerek tarihinin tekerrür ettiğini, bugün de aynı olayların başımıza geldiğini ifade etti.

 

Bugün Allah’a yalvarmanın zamanı olduğunu belirten Aydın, “Ya Rabbi artık yeter, Ey Müslümanlar yeter artık. Param parça olmuşuz. Her bir parçamızın üzerinde bir zalimin hesabı var. Aklımızı başımıza toplamamız lazım. Tekrar Allah’a yalvarmanın zamanıdır. Ya Rabbi sana yalvarıyoruz. Bizi tekrardan Peygamber’in hak ve hakikati ile yan yana getir. Birbirimizin arasındaki muhabbeti arttır. Aramızdan Selahaddinler ve Fatihler çıkart Ya Rabbi.” şeklinde konuştu.

Daha sonra kız çocuklarından oluşan Medine İlahi Grubu, seslendirdiği birbirinden güzel ilahi, ezgi ve şiirlerle katılımcılara coşkulu ve duygulu anlar yaşatıldı.

Program, yapılan dua ile sona buldu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu