KAHTA

Kültür Bakanı Yardımcısı Nemrut’ta

Turizm ve Kültür Bakanı yardımcısı Abdurrahman Arıcının ziyaretine Müsteşar Yardımcısı Ali Şahin, Bakanlık Müşaviri Abdurrahman Çelik, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar, bakanlığın üst düzey bürokratları ve Adıyaman AKP Milletvekili Dr.Murtaza Yetiş ve Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ile  kurum amirleri eşlik etiler.

 

Konuk Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ve konuk heyet, Nemrut Dağı, Cendere köprüsü, Karakuş tepesi ve yenileme çalışmaları devam eden Eski Kâhta Kalesini ziyaret edip incelemelerde bulundu.

 

 Nemrut Dağı zirvesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan, Nemrut’un gelecek nesillere aktarılmasının önemine işaret eden Arıcı, “Yıllardan beri günümüze gelen bu varlıklarımızın gelecek kuşaklara aktarılması gerekiyor. Bunların korunması gerekiyor. Tabiatla baş başa yüksek bir yerde bulunan bu heykelleri gelecek nesillere aktarmamız lazım. 2013 yılında 400 bine yakın misafir buralara gelmiş. Amacımız bu sayıyı arttırmak. Buraya ulaşımı daha da kolaylaştırarak, dünyaya tanıtımını daha iyi yapabilmek amacıyla buradayız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın buraya yatırımları devam ediyor. Burada notlarımızı alacağız, çalışmalarımızı yapacağız. 2014 bütçe çalışmalarında projeler bazında bu bölgeye yapacağımız yatırımları önümüzdeki günlerde hep beraber tespit edeceğiz” dedi. 

 

Haber : Bilal Mente 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu