ADIYAMAN

Menengiç Kahvesi Rağbet Görüyor

Sincik ilçesinin ikliminin menengiç ağaçlarına elverişli olmasından dolayı, Sincik ilçesinde, dağlık kırsal alanlarında ekimi yapılmaksızın  doğal halde yetişen menengiç ağaçlarından elde edilen ve hazırlanması çok meşakatli olan menengiç kahvesinin, paketlenmesi ve satışa hazır hale gelmesi ile marketlerde ki  raflarda yerini aldı.  

Menengiçin faydalarını anlatan uzmanlar, şu bilgileri verdiler:

"Menengiçkahvesi, menengiç  ağacından üretilen, ve bu ağaçlar  ülkemizde, Akdeniz ve Güneydoğu anadolu bölgelerinin dağlık ve kırsal alanlarında, ekimi yapılmaksızın doğal olarak yetişmektedir. Ülkemizin doğal bitki örtüsünün parçalarından biri olan menengiç,  yörelere göre farklı isimler alabiliyor. İnsan sağlığına faydaları saymakla bitirilemeyen Menengiç Kahvesi, Menengiç ağacının meyvelerinin kurutulup kavrulması ile tıpkı Türk kahvesi gibi pişirilmesi ile elde edilmektedir. Oldukça faydalı olan Menengiç kahvesi, bir çok sağlık sorunu için kullanılabilmektedir. Özündeki yağ sebebi ile yağlı bir içecek olan Menengiç kahvesi,  yüksek miktarda e vitamini ve doymamış yağ asidi sebebiyle kolesterolü düşürmeye, Kalp-Damar sertliklerini önlemeye yardımcı olur.  Menegiç Kahvesi ayrıca nefes darlığına iyi gelir, ses tellerine faydası olduğu gibi solunum yollarını açmaya yardımcı olur. Mide ağrılarını azaltması ile bilinen menengiç kahvesi, göğsü yumuşatması ve böbreklerde ki kumların dökülmesine yardımcı olur. Öksürüğü kesmesi ile bilinen menengiç kahvesinin, afrodizyak etkisi yapması ise unutulmamalıdır"

İnsan sağlığına  bu kadar faydası ile bilinen menengiç kahvesi, Sincik ilçesinde kırsal bölgelerde geçim kaynağı olarak, köylüler tarafından doğal ortamlarda ve hiç bir katkı kullanılmadan, tamamen doğal ve özel olarak  evlerde hazırlanıyor.

Menengiç ağaçlarında ki meyve taneleri, Ekim ve Kasım aylarında, günlerce dağlarda ağaçlardan toplanıp, kahve yapılacak olan iri ve iyice olmuş olan menengiçlerden seçiliyor.

Menengiç kahvesinin yapımını anlatan köylüler ise şöyle konuştular:

"Menengiçler ayıklanır ve yıkanır. Yıkanan menengiçler daha  sonra güneşte iyice kurutulur. Bu kurutma işlemi yaklaşık olarak 1 yada 2 gün sürer.  Kurutulan bu menengiçler kızgın sacda odun ateşinde iyice kavrulur. Menengiç yağlı olduğu için sacda kavrulurken, hiç bir madde veyahut yağ konulmaz. İyice kavrulan menengiç taneleri, özel olarak hazırlanan  geniş ve büyük, düz bir taşın üzerine sıcak sıcak serilir. Silindir şeklindeki büyük ve özel bir taş ile, düz taş üzerine serilen kavrulmuş ve sıcak menengiç taneleri öğütülmeye başlanır.  Karşılıklı iki kişi tarafından serilen ve kavrulan menengiç taneleri yaklaşık olarak 2 saat kadar öğütülür. Öğütülürken de sürekli olarak içindeki büyük ve ezilmeyen kabuklar kaşık ile seçilip çıkarılır. Her bir öğütme işlemi sırasında yaklaşık olarak bir kilo kadar menengiç tezgaha serilir ve öğütülüp kahve yapılır. Öğütülen mengiçler iyice hamur haline gelene kadar öğütüldükten sonra, temizlenip ayıklandıktan sonra, kavanozlara koyulup hava almayacak şekilde ağızları kapatılıp satışa hazır hale getirilir"

Piyasada kilosu 20 ile 25 liraya satılan Menengiç kahvesi, sade ve sütlü olarak tıpkı türk kahvesi gibi pişirilip servis ediliyor. 

Menengiç kahvesinin bir çok aileye ekonomik katkı  sunduğu Sincik ilçesinde, tamamen doğal olarak hazırlanan bu kahvenin pazarlama payının  az olduğunu belirten kahve üreticileri, yetkililerin  doğal menengiç kahvesinin tanıtımını yapmalarını ve pazarlama payının oluşturulmasını istediklerini belirttiler.  Kahve tiryakilerinin mutlaka bu  doğal kahvenin tadına bakmalarını  isteyen  menengiç kahve üreticileri, piyasadaki yapay menengiç kahveleri yerine, doğal  olarak üretilen ve sağlığa faydası olan bu  kahveyi tavsiye ettiler.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu