GENEL

Meşe Mazısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Dahilen Kullanılışı: İdrar yolu iltihaplarında, bağırsak yaraları ve kolite çok iyi gelir, astrenjan etkilidir. Buruntuda; ishal ve kanamaları kesmek için meşe mazısı toz haline getirilir, günde birkaç defa 0.5-1 gr içilir.

Veya 1 bardak kaynar suya, 10 gr parçalanmış mazı konur, 10-15 dk bekletilir, günde 2-3 bardak içilir, bu su aynı zamanda zehirlenmelerin giderilmesi için içirilir, çok faydalıdır. Meşe mazısı toz haline getirilir, 5 gr kitre ile içilirse terlemeyi keser.

Basurda 10 adet mazı toz haline getirilir. 4 defa yıkanmış 1 fincan andız katrnı ve leblebi unu ile nohut büyüklüğünde hap haline getirilir, sabahları aç karna 1 adet yutulur. İç ve dış basuru tedavi eder.

Haricen Kullanılışı: Mazı tozu sirke ile kaynatılır, lapa haline getirilir, makat şişliklerinde ve makat çıkmalarında yakı gibi konulursa bu rahatsızlıkları giderir.

Mazı tozu fazla etler üzerine (et beni vs. gibi) ekilirse fazla etleri giderir, benleri düşürür.

Mazı toz haline getirilir, sallanan dişlerin dipleri bununla ovulursa dişleri pekiştirir, sağlam hale getirir, diş etlerini güçlendirir, çürük dişin içine konulduğunda çürümeyi durdurur, ağrıyan dişin üzerine konulursa veya kaynatılıp gargara halinde kullanılırsa, faydalı olur. Mazı tozu sirke ile ıslatılır, bu su ile saçlar yıkanırsa veya saçlara masaj yapılırsa saçları karartır.

Diş minelerinin zayıflaması sebebiyle sıcak ve soğuktan rahatsız olan dişler için mazı kaynatılır, suyu ile gargara yapılır.

Mazı tozu yaralara serpilirse yaraları kurutur, çürümüş eti yeniler.

Buruntuda mazı toz haline getirilir, göbek üstüne konur.

Mazı parçalanıp, kaynatılır, gargara yapılırsa damak, ağız, boğaz, bademcik iltihabını tedavi eder. Küçük dil sarkmasında mazı toz haline getirilir, 5 gr sirke ile kaynatılır, içerisine bir bez batırılıp bu bez başın üzerine konur. Tırnak mantarında; mazı toz haline getirilir, 2 misli balla karıştırılır, tırnaklara sürülür.

Mazı 20 gr, sap 5 gr, toz haline getirilir, karıştırılır, ağızdaki yaralara sürülür veya 1 çay kaşığı ağıza alınır, ağızda tutulur. Mazı 20 gr, akın karha 20 gr, hardal 20 gr, beraberce sirke ile kaynatılır, elde edilen mayi ile gargara yapılır, bir müddet ağızda tutulur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu