ADIYAMAN

Nemrut’a ‘Kral yolu’ yapılıyor

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Kahta Kayamakamı Dede Musa Baştürk'le Arsemia ve Nemrut Dağı arasında yapımı devam eden Kral yolunda incelemelerde bulundu.

Demirtaş, incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmaların sona yaklaştığını belirterek, yolun gelecek yıl içerisinde hizmete sunulacağını söyledi.

Yolun tamamlanmasıyla turizmin daha da canlanacağını belirten Demirtaş, "Bu yol çalışması yapılmadan önce Nemrut'u ziyaret edenler zorluk çekiyordu. İhalesini 2013 yılında yaptığımız yol, aksilik olmazsa 2015'in haziran ayında hizmete sunulacak. Bu yol sayesinde eğimler düşürüldü ve araçların rahatlıkla Nemrut'a ulaşması sağlanacak" dedi.

Tarihte krallar tarafından kullanılan yolun eğiminin yüzde 25'ten 13'e düşürüldüğünü ifade eden Demirtaş, Kral yolu sayesinde Adıyaman ile Nemrut arasındaki mesafenin de 33 kilometre kısaldığını kaydetti.

Yol tamamlandıktan sonra artık hiçbir aracın Nemrut'a çıkmadan geri dönmeyeceğine dikkati çeken Demirtaş, "Bu yol sayesinde Nemrut Adıyaman'a yaklaştı. Yolun tamamlanmasıyla Nemrut Dağı'na ziyaretçi sayısında artış olacağından eminim" diye konuştu. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu