ADIYAMAN

Onlar Konuşur Ak Parti Yapar Adıyaman’da

Ak Parti tarafından 7 Haziran seçimleri kapsamında Türkiye genelinde yapılan projelerin reklam çalışmaları kapsamında 1992 yılında Atatürk Barajında su tutulmasıyla birlikte Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayan yol ve köprü sular altında kaldı.
Doğu ile batı illerinin bağlantısını sağlayan yolun sular altında kalmasının ardından bölge halkı ekonomik ve kültürel kayıplar yaşadı.
Baraj göleti nedeniyle bölgede ulaşım ilkel feribotla sağlanmaya başladı. Özellikle kültürel ve ekonomik bağları bulunan Kahta ve Siverek ilçeleri başta olmak üzere bölge halkı ekonomik anlamda mağduriyet yaşadı.
Atatürk Barajı suyunun tutulmasından 20 yıl sonra dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatla başlanan köprü Hakkari, Bitlis, Siirt, Şırnak, Batman, Mardin, Van, Diyarbakır illerinin Adıyaman üzerinden batı illerine olan ulaşımı sağlanması hedeflendı.
Köprü ile birlikte ‘çıkmaz sokak’ olan konumunda olan Adıyaman, Türk mühendis ve mimarların ‘gergin eğik kablo askılı köprü’ tipinde hazırladığı Nissibi Köprüsü, modern ve çağdaş görünümüyle göz kamaştırıyor.
Orta açıklığı 400 metre olan köprünün toplam uzunluğu 610 metreden oluşuyor. 96 metre yüksekliğinde pilonları, 24 buçuk metre genişliği olan köprü, Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağladı.
26 Ocak 2012’de yapımına başladığı köprü, 80 milyon maliyetle Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından 21 Mayıs 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldığı esnada Ak Parti Genel Merkezi tarafından hazırlatılan Nissibi Köprüsü reklam filminde Adıyamanlı oyuncular seçildi.
Adıyaman’da farklı klip ve kısa filmde oynayan Yetkin Yılmaz ve Mustafa Doğan’ın Nissibi Köprüsü konusunu anlatan reklam Adıyaman ve çevre illerde büyük beğeni topladı.
 
 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu