BESNİ

oO şiir okundu, CHP’liler alanı terketti

Tepkinin ardından CHP’li kadınlar 8. Mart Dünya kadınlar günü programını terk etti.
Besni Yenikent eski tekel barakaları önünde toplanan KESK Kadın meclisi, CHP Besni kadın kolları, HDP Kadın meclisi, DBP Kadın meclisi ve üniversiteli kadınlarla basın açıklaması yaptı.

Programın sonunda CHP’li kadınlar apo şiiri okunmasına tepki gösterdi.
CHP Besni ilçe Kadın Kolları üyesi ve yönetim sekreteri Elif Yarar, yaptığı açıklamada, “8 Mart Dünya kadınlar gününü kutlamak için KESK Kadın meclisi, CHP Besni kadın kolları, HDP Kadın meclisi, DBP Kadın meclisi ve üniversiteli kadınlarla birlikte bir çalışma hazırladık. Çalışmanın başlangıcında KESK’li arkadaşlar 8. Mart Dünya kadınlar gününü birlikte kutlama teklifiyle geldiler ve bizde kabul ettik. Partizanca olmaması ve içerisinde herhangi bir siyasi parti ve grubun simgesinin olmaması için mutabık olduk. Besni Mehmet Erdemoğlu parkında bir eylem düzenledik ve adı da “Sessiz Çığlıktı” ve orada çok güzel geçti. Birbirimize verdiğimiz sözü tuttuk. Üniversite öğrencileri bize eski tekel binası önünde bir eylemleri olduklarını belirttiler ve bizde ablaları olarak destek verelim dedik. Biz tamamen kadına odaklı bir çalışma olarak bakıyorduk olaya, iyi niyetle geldik. Çünkü Üniversite gençlerimize destek olmamız gerektiğini düşündük. Olay kadın sorunuydu, kadın sorunlarını taşımaktı. Ama burada karşılaştığımız olay “Kadının tekrar partizanca kullanıldığını gördük.” dedi.
Bu çalışmanın içerisinde Apo’nun adının geçmesi ve Apo için şiir okunmasından rahatsız olduklarını belirten Yarar, şunları kaydetti:

“Biz CHP’li kadınlar olarak olaya tepkimizi eylemi terk ederek gösterdik. Bizi huzursuz eden işin partizanlığa dökülmesiydi. Keşke partizanca olmasaydı. Burada da gördük ki yine erkekler kadınları kendi düşüncelere ve emelleri doğrultusunda partizanca kullandılar. Amaç kadındı ve kadın sorunlarıydı. Partileri ve farklı sorunları konuşmak değildi ve sadece kadınları konuşmaktı ama burada hüsrana uğradık. Apo için okunan şiir bizi huzursuz etti ve kabulde etmiyoruz. Kürt kadınlarının da, Arap kadınlarının da, Türk kadınlarının da, Avrupa kadınlarının sorunu da bizim sorunumuz. Bir grubun veya kitlenin öne çıkardığı mücadeleyi doğru bulmuyoruz.”
CHP Besni Kadın Kolları Başkanı Sevgi Serter ise yaptığı açıklamada, “Bizim tepkimiz 8 Mart Dünya kadınlar gününe özgü bir gündü. Olayın siyasiye olmasını doğru bulmadık. Orada ki en büyük tepkimiz programın sonuna doğru Apo için okunan şiirdi ve bu yüzden programı terk ettik.” Dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu