ADIYAMAN

Sırları Taşlarında Saklı Şehir Adıyaman

Üzerinde yaşadığınız kadim toprakların sizlerden çok çok önceki sahiplerini hiç merak ettiniz mi?

Nasıl yaşadılar, neler var ettiler? Sizlerle ortak noktaları var mi, size miras bıraktıkları eserler nelerdir?

Adıyaman kadim Mezopotamya coğrafyasının bereketli topraklarından biri. Özellikle Fırat Nehri’nin yanı başında olması kendisine insanlık tarihi boyunca büyük bir avantaj sağlamış ve Hahhum, Kummuhu ve Kommagene Krallığının hem ülkesi hem de tarihe mal olmuş adıyla Samosata yani Samsat’ı bu üç kadim uygarlığa başkent yapmıştır.

“Sırları Taşlarında Saklı Şehir: Adıyaman” adlı kitap yayınlandığı günden itibaren kendini fark ettirmeyi başardı. Özellikle yaşadığı coğrafyanın antik geçmişine merak saranlar için önemli bir başyapıt olarak kütüphanelerde yerini alacak A.Sırrı Özbek ve Fatih Yıldız’ın eseri.

A.Sırrı Özbek ve Fatih Yıldız bir kentin kadim geçmişinin sessizliğe bürünmüş taşlarını aramaya koyulmuşlar. Biri kalemiyle diğeri fotoğraf makinesiyle il merkezinden başlayarak ilçe ilçe, köy köy kadim bir geçmişin izini sürüyorlar.

İzler bereketli Mezopotamya’nın bizlerden önceki sakinlerinin nasıl bir yaşam sürdükleri hakkında ipuçlarını kovalıyor.

Fatih Yıldız ve Sırrı Özbek’in objektifine takılanlar yine Sırrı Özbek’in kaleminin maharetiyle dile geliyor. Fotoğraf yazıyla bir olup belgesel tadında bir serüvene dönüşüyor okuyucuların gözünde.

Adıyaman kadim ismi ile “Kommagene Krallığı” sırlarla dolu antik kentleri, çözümlemeyi bekleyen kitabeleri, doğunun ve batının tanrı ve tanrıçaları… Köprüleri, hanları, hamamları… Camileri ve kiliseleri, antik çağın kutsal mabetleri…

Fırat Nehri, Kâhta Çayı, Göksu Çayı; binlerce bitki çeşidinden oluşan zengin florası… Dağ keçileri başta olmak üzere yaban hayatının çeşitli türleri…

Bir kitaba sığmayacak kadar zengin bir coğrafya şimdilik bir kitap ile biz okuyucularda yeni yeni meraklar uyandırsın diye raflarda yerini almış bulunuyor.

Sırrı Özbek ve Fatih Yıldız’ın kitabı yayınlandığı günden itibaren başta Adıyaman olmak üzere ülkenin bir çok şehrinde kitap ve kitapta yer alan fotoğrafların sergisiyle Adıyamanlılar ve sevenleriyle buluşmaya devam ediyor.

“Sırları Taşlarında Saklı Şehir: Adıyaman” kitabı adeta sahip olduklarımız, bildiklerimizden çok daha zengin bir geçmişe sahibiz diyor.

Kitaptaki yazı ve resimler sizleri yalnızca geçmişe götürmüyor; günümüz ve gelecek için daha iyisinin itici gücü olmaya amaçlıyor.

Üzeyir Ergül

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu