GENEL

Suruçta Katliam : 31 Ölü 104 Yaralı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 11 Nisan Caddesi’ndeki Suruç Belediyesi’ne ait Amara Kültür Merkezi’nin bahçesinde saat 12:00 sıralarında bir patlama meydana geldi. Olayın gerçekleştiği andan itibaren bölgeye çok sayıda sağlık ve emniyet ekipleri sevk edildi. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 31 kişinin hayatını kaybettiği ve çok sayıda da yaralı olduğu bildirildi.

Kobani’nin yeniden inşası için Suruç’ta toplanan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyelerinin basın açıklaması sırasında meydana gelen patlamada aralarında canlı bombanın da olduğu sanılan 10′u kadın 20′si erkek 30 kişi yaşamını yitirirken, 76 kişinin yaralandığı açıklandı. Katliamda 23 kişinin olay yerinde, 6 kişinin Suruç Devlet Hastanesi’nde, 1 kişinin de Şanlıurfa Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybettiği belirtildi.

Patlamada yaralananların sayısının da 76 olduğu açıklandı. Bunlardan 34′ü ayakta tedavi görüp taburcu edilirken, 22 yaralı Suruç Devlet Hastanesi’nde tedavi görüyor. Hayati tehlikesi bulunan 20 yaralının da Şanlıurfa ve çevre illerdeki hastanelerde tedavisi devam ediyor. Bu arada olay yeri güvenlik kordonuna alınırken, patlamayla ilgili soruşturmayı 4 savcı birden yürütüyor.

Cnn Türk canlı yayınına katılan görgü tanıklarından Garip Çelik “Basın açıklaması için gitmiştim. Gençler basın açıklaması yapacaktı. Hangi koşullarla Kobani’ye geçeceklerini anlatıyorlardı. Tam fotoğraf çekmeye çalışıyordumki çok şiddetli bir patlama oldu. Cesetler her yere yayıldı. Cesetlerin altında kaldık o derece şiddetliydi. Tam basın açıklaması yapılırken oldu. Patlama diyoruz ama patlamanın şekli belli değil, canlı bomba da olabilir. Bu daha önce tasarlanmış. İntihar saldırısı olabilir, çözemedik.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu