ADIYAMAN

Suya Zehir Katıldı’ İddiası Tedirgin Etti

Adıyaman’da şehir içme suyu şebekesine terör örgütü PKK tarafından zehir katıldığı iddiası vatandaşlarda tedirginliğe neden oldu.

Gün içerisinde terör örgütü ile jandarma arasında çıkan çatışmada 1 askerin şehit olması, 2 askerin yaralanmasının ardından kentte yayılan söylenti, ortalığı karıştırdı. ‘PKK tarafından şehir içme suyuna zehir katıldı’ iddiası kulaktan kulağa yayıldı. Halk bu iddiayı SMS atarak ve sosyal medya üzerinden yaydı. Bunun üzerine vatandaşlar şebeke suyu içmemek için hazır su almak için marketlere akın etti.

Marketlerde hazır su almak için vatandaşlar kuyruk oluşturdu. Koli koli su alan vatandaşlar ‘suya zehir katıldığı’ iddiası üzerine hazır su stoku yaptıklarını belirterek, iddiaların gerçek olma ihtimalinin olduğunu ifade ettiler. Bazı vatandaşlar ise iddialara inanmadıklarını ancak her ihtimale karşı önlem aldıklarını aktardılar.

İddianın yayılması üzerine Adıyaman Valiliği tarafından Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne, Adıyaman’a gelen tüm içme suyu kaynaklarından numune alınması talimatı verildi. Bunun üzerine ekipler su numunelerini alarak Diyarbakır ve Ankara’ya numune gönderdi.

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, içme suyunun temiz olduğunu belirterek, “Adıyaman’da Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi suya zehir katıldığına dair iddialar var. Bizim depolarımız tamamen kontrol altında ve güvenlikleri sağlanmış durumdadır. Zehir hadisesinin olması mümkün değildir. Ayrıca kaynakta da debisi ve akıntı çok yüksektir, burada da bunun yapılması mümkün gözükmüyor. Zaten rutin kontrolleri yapıyoruz. Kontrolleri sıklaştırdık. Zaten bir sorun olsa şehre suyu vermeyiz. Adıyaman suyunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Halkımız rahatlıkla içebilir. Terör örgütünün oyunu mu, yoksa hazır su satıcılarının bir spekülasyonu mu bunu bilemiyorum ama çok hızlı şekilde yayıldı. Sosyal medyadan duyurdum ayrıca belediye olarak 40 bin numaraya SMS atarak böyle bir şey olmadığını duyuruyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu