KAHTA

Vali Kahta OSB’de İncelemelerde bulundu

Adıyaman’ın Kahta İlçesi Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kırsal kalkınma yatırımları destekleme projeleri kapsamında tarımsal alanda yapılan ekonomik yatırım tesisleri yerinde incelendi.

Kahta OSB’deki incelemelerine ilk olarak Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı 11. Etap Kapsamında desteklenen ve modern teknoloji ile kurulan Ceviz İşleme Fabrikasını gezerek başlayan Vali Nurullah Naci Kalkancı, burada modern teknoloji ile kurulan işletmeyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Buradaki incelmelerinin ardından Vali Kalkancı ve beraberindeki heyet, Kırsal Kalkınma Projeleri Kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hibe desteği ile faaliyete geçen 800 m2 alan üzerine kurulu bulunan Mercan şirketine ait mantar üretim tesisinde incelemelerde bulunarak firma yetkililerinden günlük üretimle ilgili bilgi aldı.

Vali Kalkancı ve beraberindeki heyet, daha sonra, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı 9. Etap Kapsamında desteklenen ve Kahta OSB de 750 m2 alan üzerine inşa edilen İzol Tarım’a ait soğuk hava deposunda incelemelerde bulunup, ardından Susam İşleme Fabrikasını gezdi.

Daha sonra Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı 7. Etap Kapsamında desteklenen ve Türkiye Petrollerine ait kuyulardan çıkartılan sıcak suyla modern bir ortamda domates üretimi yapan Hıdıroğullarına ait sebze üretim serasını gezerek incelemelerine devam eden Vali Kalkancı, 6000 metre kare arazi üzerine kurulan domates serasının üretim aşamaları hakkında bilgi alarak, serada yetiştirilen ve yüzde 100 organik olan domateslerin tadına baktı.

Vali Kalkancı, Kahta OSB’deki incelemelerinin son bölümünde Auron Tekstil fabrikasını gezerek, işletmenin günlük üretim aşamaları hakkında bilgi aldı.

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı’ya Kahta OSB’deki ekonomik yatırımları inceleme gezisi sırasında Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan eşlik etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu