SAMSAT

Yağmura Rağmen Sahabe Kabrine Akın

Adıyaman'da Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri Samsat ilçesinde bulunan Sahabe Safvan bin Muattal Türbesi’nin bulunduğu mekanda başladı.

Adıyaman İl Müftülüğü ile Samsat Kaymakamlığının organizesinde, Adıyaman ve Samsat Belediye Başkanlıklarının desteği ile düzenlenen Kutlu Doğum etkinliklerine Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, M. Murtaza Yetiş ve Mehmet Metiner, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Vali Yardımcıları, Samsat Kaymakamı İsmail Sündük, Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, İl ve ilçelerden gelen kamu kurum ve kuruluş amirleri, sivil toplum kuruluşları ile siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

            Her yıl geleneksel olarak Sahabe mevkiinde düzenlenen kutlu doğum etkinliklerine sabah saatlerinde yağan yağmur ve yerlerin çamur olmasına rağmen yaklaşık 30 bin kişi alana gelerek bu manevi havayı teneffüs etti.

            Resmi kutlama öncesinde vatandaşlara kuran ziyafeti, ilahi ve marşlar ile şiir dinletileri sunuldu. Adıyaman İl Müftülüğü İlahi Grubu tarafından mevlit okundu. Ravza İlahi grubu tarafından ilahi ve marşlar seslendirildi. Hafız Bilal Demir tarafından okunan Kuran-ı Kerim ve Küçük Sanayi Sitesi Camii İmam-Hatibi Abdurrahman Dost'un okuduğu naat ve şiirlerle vatandaşlar güzel dakikalar geçirdiler.

            Kutlu Doğum kutlama etkinlikleri programı Kuran tilaveti ile başladı. Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından kısa bir selamlama ve teşekkür konuşması yapıldı.

            Daha sonra Diyanet Vakfı 2. Başkanı Mazhar Bilgin, ''Peygamberimiz ve samimiyet'' konulu bir konuşma yaptı. Bilgin konuşmasında Peygamber efendimizin doğumundan önceki Mekkelilerin cahiliye yaşantıları, efendimizin doğumundaki mucizeler, hayatı ve ahlakını anlatarak, Sahabe Safvan bin Muattal'ın Samsat'a gelişi, yaşantısı ve şahadeti ile buraya gelmesindeki hikmetleri anlattı.

            Diyanet İşleri Başkanlığında görevli hafızlar tarafından Kur’an ziyafeti sunularak, halkımızın birlik, beraberlik ve barış duygularının güçlenmesi, dünya Müslümanlarının huzur ve selametine vurgu yapıldığı dua ile program sona erdi.

            Program sırasında Diyanet Teşkilatı ile Adıyaman ve Samsat Belediyesi ekipleri yönlendirme ve temizlik konularında yoğun çaba sarf ettiler. Güvenlik güçlerinin iyi organize olmaları neticesinde vatandaşlar her hangi bir sıkıntı ile karşılaşmadılar. Samsat Devlet Hastanesi, 112 Acil Servis ekipleri ile Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) vatandaşlara acil sağlık hizmetleri sundular. Vatandaşlar kendi imkanları ile piknik yaparken bazı hayırsever kişi ve kuruluşları tarafından yemek ve su ikram edildi.

            İşadamı Halil Fırat tarafından 8 kazanda kaynattığı hedik bütün katılımcılara ikram edildi. Son olarak peygamber efendimizi andıran gül takdimi yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

samsathaber

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu