GERGER

Yeşil Bademin Faydaları

Eriği aratmayan yeşil ve ekşiliği ile başka meyve gelir baharda önde tezgahlara.. Erik gibi tuzlanarak kıtır kıtır yemesi müthiş bir tat bırakır damaklarda… o meyve tabiki çağla. Badem çağlası. Peki bu mayhoş ve lezzetli meyve vücudumuz için hangi vitaminleri içerir ve ne gibi faydaları vardır pek bilinmez..

Kanser tedavisinde alternatif ve tamamlayıcı yöntemler üzerine araştırmalarıyla bilinen Prof. Dr. Erkan Topuz yüksek dozda C ve E vitamini ile selenyum ihtiva eden çağlanın; bağışıklık sistemini güçlendirerek hem kanserden koruduğunu hem de kanser tedavisi sırasında vücuda büyük destek sağladığını söylüyor. Prof. Dr. Erkan Topuz özellikle malin melanom lösemi multiple myelom (kemik iliği) ve bağırsak kanseri gibi bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü kanser türlerinde çağlanın son derece yararlı olduğunu belirtiyor. Bunun için en uygun günleri yaşıyoruz. Hergün yiyeceğiniz bir avuç çağla hem bağışıklık sisteminize güç katacak hem de birçok tehlikeli kanser türüne karşı vücudumuzda kalkan oluşturacaktır. Bildiğiniz gibi bademin sadece çağlası değil kurusu da sevilerek tüketilmektedir. Hatta ülkemizde badem kuru yemiş olarak daha çok tercih edilmektedir. Bademin tatlısı ve acısı vardır.

ANTİOKSİDAN ZENGİNİ

Tatlı bademde; B ve E vitaminleri ile protein demir kalsiyum fosfor ve yüksek oranda yağ bulunmaktadır. Antioksidan yönünden de çok zengindir. Kuru yemiş olarak tüketilmesinin yan sıra pasta tatlı ve şekerlemelerde de çok kullanılır Bademden yapılan yiyeceklerin en bilinenleri acı badem kurabiyesi ile badem ezmesidir. Ayrıca Asya ülkelerinde bazı et tavuk balık ve sebze yemeklerine de badem katılır. Bademyağı ise eczacılıkta çeşitli bileşimlerin hazırlanmasında özellikle yumuşatıcı olarak ve yaraları iyileştirmek için kullanılır. Badem depresyona girenler streste olanlar başağrısı çekenler için adeta ilaç gibidir. Sabit ve uçucu yağlar yönünden zengin olan acı badem ağız yoluyla alındığında yumuşatıcı öksürük kesici ve solucan düşürücü etkisi vardır. Günde 4-5 tane (daha fazla değil) yemek şekerin düşmesini sağlar. Ancak acı bademi yüksek dozda almak zehirlenmelere yol açabilir.

YAĞI BİLE ŞİFA KAYNAĞI

Mineral katkısı yüksek olan badem yağı cildin ve saçların E vitamini ihtiyacını karşılayan çok faydalı bir yağdır. Makyaj temizlemede ayrıca tırnak el ve ayak bakımında kullanılabilir. Bu arada hamilelikte de karın kısmınıza günde bir defa sürdüğünüz takdirde doğumdan sonra oluşacak çatlakları engellemiş olursunuz. Saç bakımı yaparken de susam yağı fındık yağı ceviz yağı ve çam terebendini badem yağı ile karıştırarak saçınıza sürdükten sonra yarım saat bekleyip saçınızı yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada bir tekrarlayabilirsiniz.
>> Badem yağı ayrıca hazımsızlığa karşı iyi bir çözümdür. Bunun için günde bir çay kaşığı içilebilir.
>> Bademyağı kabızlığı giderir müshil olarak da kullanılır.
>> Egzama ve kaşıntıların verdiği rahatsızlıkları azaltır.
>> Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesine yardım eder.
>> Kulak ağrılarını dindirir.
>> Yumurtayla karıştırılıp da basur memelerine sürülecek olursa ağrı ve yanmaları giderir.
>> Burun kuruluğundan kurtulmak için günde iki defa birer damla badem yağını burnunuza damlatmanız yeterli.
>> Sık sık dudaklarının çatlamasından rahatsız olanlar da gün içinde birkaç defa badem yağı kullanmalıdır.

>> Badem sinirleri güçlendirir.
>> Göğüs hastalıklarını ve zihin yorgunluğunu giderir.
>> Uykusuzluk yorgunluk baş dönmesi gibi belirtilerin azalmasına yardımcı olur.
>> Böbrek idrar yolları ve üriner sistemdeki iltihapları iyileştirir.
>> Hamilelerin sütünü artırır ve bebeklerin gelişimine yardımcı olur.
>> Kolestrolü düşürür kalp krizi riskini yüzde 50 azaltır.
>> Yumuşatıcı balgam söktürücü sakinleştirici özellikleri vardır.
>> İçinde bulunan Omega 3 yağı kan pıhtılaşmasını ve damar sertliğini önler; tansiyonu düşürür.
>> E vitamini bakımından zengin olduğu için antioksidan özelliği vardır ve yaşlanmayı geçiktirir.
>> Sütle içilirse mide kuvvetlenir.
>> Baş ağrısı karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.
>> Bronşit boğaz ağrısı anjin boğaz yanması ve akciğer hastalıklarında fayd

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu