GENEL

10 Yıldır Baba Mesleğini Sürdürüyor.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi ayakkabıcılar çarşısında babasından kalan küçük bir dükkânda 17 yıldır bozulan dikiş manilerine hayat veren 27 yaşındaki Abdurrahman Kurtalan, babadan kalma mesleğini devam ettiriyor.

 

Gelişen teknoloji ve fabrikasyon giyimlerine rağmen halen birçok evde ve dikiş atölyelerin vazgeçilmezi durumda. Bir zamanların genç kız ve gelinlerin çeyizliklerinin vazgeçilmezi olan dikiş makineleri eskiye göre kullanımı az olsa da halen birçok evde bulunuyor.

 

10 yaşındayken babasının yanında çırak olarak işe başlayan Kurtalan, tam 17 yıldır baba mesleğini devam ettirmeye çalışıyor.

 

Mesleğini devam ettirmek istediğini, ama çırak bulamadığını belirten Kurtalan “ Yeni nesille bu mesleği aktarmak istiyorum. Bundan birkaç yıl öncesine kadar yaklaşık 20 tane dikiş makinesi tamircisi vardı, ama şimdi benle beraber 3–4 kişi kalmış durumda, böyle giderse bizde kapatmak zorunda kalacağız” dedi

 

Dikiş makinelerine olan rağbetin azalmasıyla beraber yöresel ve geleneksel elbiselere de rağbetin azaldığına dikkat çeken Kurtalan “ Eskiden her ailede deki genç kızlar dikiş ve nakış yapmasını iyi bilirdi ve bu aileler kendi evlerinde kendi zevklerine, kültürüne ve geleneğine uygun elbiseler dikerlerdi ama maalesef şimdi ki hanımların büyük bölümü dikiş ve nakış yapmasını bilmediğinden yada merakları kalmadığından mağaza elbiselerine yönelmiş durumdalar, bundan dolayı eskiden dikiş makineleriyle dikilen o renga renk geleneklerimizi yansıtan elbiselerde kaybolmaya doğru gidiyor, şuanda evlerde dikiş makinelerini kullananların çoğu bu makineleri elbise yapımı için değil, yırtık, sökükler için kullanıyor” dedi

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu