GERGER

Adıyaman’da dilden dile yayılan IŞİD iddiası

Diyarbakır ve Suruç'ta bombaları patlatanların Adıyamanlı çıkması gözleri bu ile çevirdi. Habertürk gazetesinden Arif Balkan imzalı haberde Adıyaman'da IŞİD'e katılımın nedenleri anlatılıyor.

Kent sakinleri arasında hemen herkesin dile getirdiği bir iddia da Suriye’den geldiği öne sürülen cenazelerle ilgili.

EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK

Bir Adıyamanlı, konuya dair şunları söylüyor: “Samsat ve Gerger’in özellikle köylerinde son 1 yılda gizlice defnedilen cenazeler olduğunu duyuyoruz. Bu da endişelerimizi artırıyor.” Ekonomik olarak kısıtlı potansiyele sahip şehirde gençlerin en büyük sorunu ise işsizlik. İHD Adıyaman Şube Başkanı Avukat Osman Süzen de özellikle son 2 yılda kentin IŞİD’e katılımla anılmasının en büyük nedeninin bu olduğunu söylüyor. Sözen, örgüte katılan gençlerin profilleri incelendiğinde ekonomik sıkıntıların öne çıktığını belirterek, “Örgüt daha çok işsiz ya da dar gelirli gençleri devşiriyor. Kasetler izlettiriliyor. Ancak devşirme süreci oldukça gizli, karanlık. Bunun yanında ailevi sorunları olan gençler de hedef alınıyor” dedi.

‘AİLELERİNE PARA GÖNDERİYORLAR’

Bir Adıyamanlı, “Bizler, IŞİD’in Adıyaman’da bu derece zemin bulmasından endişe duyuyoruz. Geçen yıl örgütün Kobani’ye saldırıları sırasında bazı mahallelerde IŞİD bayraklarıyla konvoylar yapıldığı söyleniyor. Bu tedirgin edici” dedi. Bir başka kent sakini ise “200 kadar gencin gittiği söyleniyor. Giden çocuklar ailelere parasal yardımda bulunuyor. Bu durum da aileleri harekete geçmekten vazgeçiriyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu