ADIYAMAN

Adıyaman’da Organ Bağışı Standı Kuruldu

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3-9 Kasım Organ ve Doku Haftası dolayısıyla organ bağış standı kuruldu.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ ve Doku Birimi tarafından poliklinikler binasının girişine kurulan stadın açılışı yapıldı. 3-9 Kasım Organ ve Doku Haftası dolayısıyla gerçekleştirilen açılışa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Şen, Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Süleyman Kılınç, Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Kaplan, İdari Mali Hizmetler Müdürü İbrahim Halil Kaya katıldı. Organ ve Doku Birim sorumlusu Fikriye Kaplan basın mensuplarına ve vatandaşlara organ bağışı konusunda bilgi verdi.

Kaplan, “Tedavisinin sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde, organ bekleme listesine kayıtlı 24 bin 717 hasta bulunmaktadır. Bunların 21 bin 766 böbrek, 532 kalp, 2 bin 127 karaciğer, 39 akciğer, 4 kalp kapağı, 249 pankreas hastası oluşturmaktadır. 2013 yılında yaklaşık 2000 vatandaşımız nakil olamadan hayatını kaybetmiştir. Ülkemiz, organ faaliyetleri için uluslararası standartlarda nakil merkezlerine ve deneyimli nakil ekiplerine sahiptir. Ancak yapılan bağışların çoğunluğu canlı vericilerden olup, kadavradan yapılan bağış oranları yetersiz kalmaktadır. Tüm çalışmalara ve sağlanan artışlara rağmen kadavra bağış oranları istenilen seviyenin çok altında kalmaktadır. Avrupa da %75 olan aile bağış oranı ne yazık ki ülkemizde yüzde 25 seviyesindedir. Organ bağışının istenilen düzeye ulaşmamasında ve toplumda yeterli duyarlılığın olmamasında, bilgi eksikliği, ön yargılar ve yanlış inanışlar önemli rol oynamaktadırlar. Hastanemiz Organ Bağış Birimi, 3-9 Kasım Organ Bağış Haftası münasebetiyle, merkez binamızdaki poliklinikler kısmında açtığı stant ile vatandaşlarımızı organ bağışı konusunda bilgilendirmeyi, bilinçlendirmeyi ve farkındalık yaratmayı hedeflemektedir” dedi.

Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, 03-09 Kasım tarihleri arasında Organ ve Doku Bağış Haftası olarak Türkiye genelinde kutlanıldığını dile geterek, “İl Sağlık Müdürlüğü olarak tüm sağlık kuruluşlarımızda bu konuda vatandaşa duyarlılık geliştirme adına bilgilendirme faaliyetleri yapılacak. Türkiye genelinde hakikaten organ ve doku bağışına ihtiyaç duyan yüz binlerce vatandaşımız var. Özellikle vatandaşlarımızın bu konuya duyarlılık göstermesini bekliyoruz. Beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların değişik doku ve organlarının alınarak vatandaşlarımıza organ ve doku bağışı bekleyen vatandaşlarımıza nakledilmesi belki de birçok insanın belki yaşama tutunmalarına vesile olacak. İl Sağlık Müdürlüğü olarak hafta boyunca kamu kurum ve kuruluşlarında yine vatandaşlarımızın rahat görebileceği alanda görsel ve yazılı basında vatandaşlarımızın bu konudaki duyarlılığını arttırmaya yönelik bilgilendirme faaliyetleri yapılacak. Ben burada İl Sağlık Müdürü olarak tüm vatandaşlarımızı bu konuya hassasiyet göstermelerine davet ediyorum. Özellikle organ veya doku bağışı yapmak isteyenlerin hastanemizdeki organ bağışı standında organ bağışı kaydı yapmalarını öneriyoruz şimdiden bu konuya duyarlılık gösterecek vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Kamu Hastaneler Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Süleyman Kılınç ise konuşmasında ‘’Organ bağışı maalesef istediğimiz düzeyde değil, 25 bin kişi organ bağışı bekliyor ve bu gerçekten çok yüksek bir rakamdır. Dinen bir sakıncası olmadığı gibi kalp, karaciğer, böbrek, yüz nakli ve kornea gibi organlar başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Halkımızın organ bağışı hakkında biraz çekinceleri var. İnsanın yakını organ nakli bekleyince daha hassas olabiliyor. Tüm hastalar, tüm insanlar bizim kardeşimiz böyle düşünmemiz lazım. İnsan başkasına hayat verdiği zaman, başkasının derdine derman olduğu zaman daha mutlu oluyor. Dolayısıyla bu hassasiyeti sağlık çalışanları olarak hepimizin paylaşması gerekiyor’’ dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu