ADIYAMAN

Bakir İzzet Begoviç Nemrut Dağında

Bosna-Hersek’in kurucu Lideri Merhum Ali İzzetbegoviç’in oğlu Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Bakir İzzet Begoviç, Nemrut Dağı’na askeri helikopter ile geldi.

Şanlıurfa’daki ziyaret ve temaslarının ardından helikopter ile 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı’nı ziyaret etmek isteyen Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Bakir İzzet Begoviç, Şahlıurfa’dan Adıyaman’a helikopter ile geldi. Helikopter ile Nemrut Dağı karşılama merkezine inen Begoviç, daha sonra Nemrut Dağı zirvesine tırmandı. Begoviç, tırmanış esnasında zaman zaman dinlendi. Yaklaşık 600 metrelik zorlu tırmanışın ardından zirveye gelen Bakir İzzet Begoviç’e zirvede Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci tarafından Nemrut Dağı ve Kommagene Uygarlığı ile ilgili bilgi verildi.

Nemrut Dağı’ndaki devasa heykellere hayran kalan Bakir İzzet Begoviç, hatıra fotoğrafı çektirip çay içerek ısındı. Aslan Horoskop’un bulunduğu ve kapalı olan alan Bakir İzzet Begoviç için açılarak eserler hakkında bilgi verildi.
Bakir İzzet Begoviç, Şanlıurfa gezisini Nemrut Dağı’nı görmek için uzattıklarını kaydederek, heykellerin muhteşem olduğunu söyledi. Begoviç, “Biz bu yere zor çıktık ama gerçekten buna değdi. Ben mimarlık mezunuyum. Ben o zaman burayı çok merak ediyordum. Bu nedenle Şanlıurfa’daki kalma günümüzü uzattık ki bu dünyanın 8. harikasını görelim diye. Burada gördüğümüz heykeller çok ustaca ve usta eller tarafından yapılmıştır. Muhteşem ve olağanüstü. Geçekten de müzelerde gördüğümüz eserler olsun, buradaki gördüğümüz eserler sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın mirasıdır” dedi.
Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konsey Üyesi Bakir İzzet Begoviç’i Nemrut Dağı’na gelişinde Adıyaman Nurullah Naci Kalkancı karşılarken, ziyarette Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi hazır bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu