ADIYAMAN

Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik İftarı

Yoğun bir katılımın olduğu iftarda birlik, beraberlik, barış ve kardeşlik mesajları verilerek, Adıyaman'daki huzur ikliminin devam edilmesi temennisinde bulunuldu. İftar yemeğine Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti başkanları, Alevi ve Sünni Kanaat Önderleri, Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi Bölge Metropoliti Mor Griğoryos Melki Ürek ile çok sayıda vatandaş katıldı. Ezanın okunmasının ardından yemeğe katılanlar hep birlikte iftarını açtı.

İftar yemeğine ev sahipliği yapan Alevi Kanaat Önderi Hasan Doğan iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, Ramazan ayının birlik ve beraberliğin artırılmasına vesile olmasını dileyerek, "Birlik, beraberlik, sevgi, saygı, değer ve insanlık neredeyse biz oradayız. Yanı başımızdaki Irak ve Suriye'de yaşanan olayların ülkemizde yaşanmaması için hepimiz duacı olalım" dedi.

Adıyaman'ın Türkiye'de sürekli ilkleri yaşatan bir il olduğunu kaydeden Alevi Dedesi Mahmut Dolaş ise, "Adıyaman birlikteliğini sağlamıştır. Adıyaman Alevi'si ve Sünni'si ile Muharrem ve Ramazan ayında birlikte olmayı sağlamıştır. Birliktelik sağlanmadığı zaman orta doğuda neler olduğunu hep birlikte görmekteyiz. İslam dini barış, hoşgörü ve sevgi dinidir. Ama ne yazık ki bunu bir tarafa bırakarak İslam'ı tamamen savaş dini haline getirmişiz. İslam dini bunu hak etmiyor. İslam dini insan sevgisini hak ediyor. Camiler ve Cem evleri bunlar bizim zenginliklerimiz olmalıdır. Bunlar kutsal mekanlar olduğu için değer vermemiz gerekir. Adıyaman'da sayın Valimiz, Milletvekillerimiz ve Belediye Başkanlarımız oldukça bu birlik ve beraberliğimizi daha da ileriye taşıyacağız. Devlet büyüklerimize teşekkür ediyorum. Allah onları başımızdan eksik etmesin" dedi.

Ramazan ayının manevi atmosferinde İftar yemeği münasebetiyle bizleri bir araya getiren Alevi Kanaat Önderi Hasan Doğan'a teşekkür eden Mor Petrus ve Mor Pavlus Kilisesi Bölge Metropoliti Mor Griğoryos Melki Ürek, "İslami bir orucu daha geride bırakmak üzereyiz. İnsan kendini müsamahaya çekmek için oruç tutar. İslamiyet kendi vatandaşları olan Süryanilere haksızlığa son vermiştir. Bu iftar vesilesi ile bir araya gelmemize vesile olan ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise, "Bugün bizleri bir araya getiren ve bir çok dostumuzla buluşmamıza vesile olan Alevi kanaat Önderi Hasan Doğan'a teşekkür ediyorum. Bu tür faaliyetlerin devamını diliyorum. Allah'a çok şükür bugüne kadar Adıyaman'da alevi-sünni sıkıntısı yaşanmadı. Komşuluklarımız ve akrabalıklarımız halen devam ediyor ve inşallah bundan sonra da devam edecektir. Bu birlikteliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. İnşallah Adıyaman'da olduğu gibi bütün ülkemizde de bu kardeşlik havası hakim olur" dedi.

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ise konuşmasında; "Nasıl ki Muharrem İftarlarında bu birliği ve beraberliği yaşıyorsak, Ramazan iftarında da bu birlikteliği bize Adıyaman yaşatıyor. Buna vesile olan herkese çok teşekkür ediyorum. Ramazan ayı birlik, beraberlik ve bereket ayıdır. Ramazan, sonsuz cehennemden kurtuluş reçetesidir. Ramazanı, ramazan tadında yaşamak lazım. Ramazan'ı gelin bir olalım canlar felsefesi ile bir arada yaşamak lazım. Bütün farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmeliyiz. Çünkü bu ülkenin harcında hepsinin emeği var. Kurtuluş mücadelesini hep birlikte yaptık. Bu toprakları birlikte vatan haline getirdik. Cumhuriyeti birlikte kurduk. Çanakkale'de kucak kucağa yatıyoruz. Ülkemiz çok zengin bir ülke paylaşamayacağımız hiçbir şey yoktur. Bir olursak, beraber olursak hep birlikte daha güçlü oluruz" dedi.

Ramazan ayının dayanışma, bereket ve kardeşlik ayı olduğunun altını çizen Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise konuşmasında, "Ramazan ayı münasebetiyle ilimizin dört bir tarafında Ramazan'ın ruhuna uygun faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Bu faaliyetlerin en anlamlılarından birini bugün bu salonda siz değerli canlarla gerçekleştirmenin mutluluğunu ve bahtiyarlığını yaşıyoruz. Çünkü şehrimizin bütün zenginliklerini bu ortamda görmek mümkün. Bilindiği gibi Adıyaman, öteden beri, hoşgörünün ve huzurun hakim olduğu bir şehir. Hepimiz biriz, beraberiz ve kardeşiz. Farklılıklarımızı en önemli zenginliğimiz olarak görüyoruz.

Millet olarak birlik ve beraberliğimizin çimentosu diyebileceğimiz ve kökleri tarihe uzanan ortak değerlerimiz vardır. Asırlardır Anadolu topraklarında Alevisi, Sünnisi, Türk'ü, Kürt'ü tüm vatandaşlarımız birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaktadır. Öteden beri birlik ve beraberliğinden asla ödün vermeyen ilimizde, bu birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece kardeşliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bugün bize düşen ise gönül birlikteliğini geliştirmektir. Bu anlayış içerisinde bugün sizlerle bir araya geldik. Sevginin, dostluğun, paylaşmanın zirveye çıktığı bir gündeyiz. Kinin, intikamın, hırsın, hıncın olmadığı bir gündeyiz. Başta Peygamber Efendimiz olmak üzere, Hz. Ali efendimizin, On iki İmam'ın, Hz Mevlana'nın, Hacı Bektaş-ı Veli'nin, Pir Sultan Abdal'ın hepsinin mirası bizim üzerimizde. Bu mirası taşımak onlara layık olmak, onların izinden ayrılmamak, el ele gönül gönüle olmak hepimizin ortak dileğidir. Aramızdaki hukuk ebedi olduğuna göre biz bu hukuka sahip çıktıkça kimse aramıza nifak tohumları sokamayacaktır. Bugün bizleri bir araya getirerek bu manevi atmosferin oluşmasında emeği geçen Alevi Kanaat Önderi Hasan Doğan'a çok teşekkür ediyor, bu iftarın birlik ve beraberliğimizin arıtılmasına vesile olmasını diliyorum" dedi

sondakika.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu