ADIYAMAN

Birlikte Güçlü Olmak

 

Adıyamanlılar Vakfı öncülüğünde  Adıyaman Valiliği, Belediye, Üniversite, ATSO ve İpekyolu kalkınma Ajansının katkıları ile Adıyaman  Üniversitesindel gerçekleştirilen “Birlikte Güçlü Olmak”  panelinde birbirinde değerli Türkiye nin saygın dört bilim adamının katılımlarıyla Adıyaman”ın geleceği masaya YATIRILDI.
 katılacak olan panelistlerle ve bu görevi yürüten komisyon üyeleriyle farklı mekanlarda bir araya gelerek, panel öncesi yapılacak olan çalışmalar hakkında fikir alış verişinde bulunuldu.

Sunuculuğunu Tayfun Ayaz’ın yaptığı panelin moderatörlüğünü Vakfın kurucu üyesi ve bir önceki dönem başkanı Ömer Özkartal  yaptı. Panelde Hukuk Ve Adaletin Önemi”, Prof. Dr. İbrahim Özdemir “Kurumlar Arasında Birlikte Hareket Etmenin Önemi”, Doç. Dr. Mahmut Çınar “İslam Da Birlikte Hareket Etmenin Faydaları” Yrd. Doç. Dr. Hasan Çiçek ise “Üniversite Ve Sanayi İşbirliğinin Önemi” ile ilgili konulara açıklık getirdi.

 Panelin açılış konuşmasını ev sahibi olarak Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şube Başkanı Av. Nedim Taylan yaptı. Taylan, “Birlikte Güçlü olmak” gibi önemli bir konuyu Adıyamanda masaya yatirmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, “Farkli sktörde de olsa biz insanlar ihtiyaçlarınızı sebebiyle birlikte yaşamaya mecburuz. Unutmamaliyız ki farklılıklarımız en büyük zenginliğimizdir” diyerek panelin düzenlemesinde katkı sağlayan ve önemli görüşleri ile panele farklı anlam kazandıran bütün panelistlere teşekkür etti.

Vakfın Genel Başkanı Ramazan Aksoy ise kendi dönemindeki jenerasyon ile şimdiki jenerasyon arasındaki farklılıklardan bahsederek yeni neslin her anlamda büyük avantajlara sahip olduğunu söyledi

Aksoy, ” Bu anlamlı panelde en çok gençlerin istifade etmesi gerekir. Gençlereimize güveniyoruz. Geleceğin yıldızları olarak lanse ettiğimiz gençlerimiz günümüz teknoloji imkanlarından yararlanmak için bu fırsatı iyi değerlendirmelerini bekliyoruz. Bu önemli konu ile ilgi düşüncelerini dile getiren bütün panelislerimize şükranlarımı sunuyorum” diyetek panele katılan herkese teşekkür ett.

Kahta belediye başkanı Abdurrahman Toprak, Adıyaman Belediye başkan Vekili Sait Kutlu  ve ATSO başkanı Mustafa Uslu birer selamlama konuşması yaparak Adıyamanlılar Vakfına Adıyaman’a yaptığı kaykılarından dolayı teşekkür ettiler.

Panelde TSK ların rolü ile ilgili bir konuşma yapan Adıyamanlılar Vakfı Kurucu Genel Sekreteri Mahmut Göksu konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Vakıf olarak böylesi anlamlı bir konuyu yatırmak bile önemli bir hizmet olduğunu düşünüyorum. Unutmamalıyız ki bütün insanlık her zaman bir birine muhtaçtır. Birlikte güçlü olursak hem ülkemiz hemde Adıyaman ilimiz kalkınmada arzu ettiği sıçramayı yapacaktır. Kalkınmanın temelinde TSK ların ve Basının önemli etkinliği vardır. TSK lar ne kar güçlü olursa memlekete o kadar güçlü olur.” dedi.

Panelde  “İslam da Birlikte Hareket Etmenin Faydaları” konusunda bir konuşma yapan Doç. Dr. Mahmut Çınar, “Adıyaman farklı dinlerin, dillerin,mezheplerin, kültürlerin ve inançların bir arada yaşaşığı barış ve huźur kentidir. İslam dininde zaten birlikte iş yapmamımızı emrediyor. Her alanda işbirliği ve güç birliği yapmamız halinde üstesinden gelmeyeceğimiz bir zorluk yoktur” şeklinde konuştu.

Yrd. Doç. Dr. Hasan Çiçek ise “Üniversite Ve Sanayi İşbirliğinin Önemi” ile ilgili konulara açıklık getirdi. Çiçek, “Bir ilin kalkınmasının en önemli ayağı hiç kuşkusuz sanayi ve üneversitenin güç birliği yapması şarttır.. Aksi halde o ilin kalkınması zordur.Üniversitelerin özellikle Ar-ve ye büyük önem vermesi lazım. Teknolojik bakımından güçlü olmadığın zaman sürekli başka ülkelere bağımlı kalmak zorundalar” diyerek Adıyamanlılar Vakfının bu güzel organizasyondan dolayı tebrik etti.

Prof. Dr. İbrahim Özdemir ise Kurumlar Arasında Birlikte Hareket Etmenin Önemine vurgu yaptı.

Özdemir, “Memleketin suyunu içmiş, yemeğini yemiş, havasını teneffüs etmiş insanlar nerde olursa olsunlar kendi memleketin kalkınması için çaba sarf etmeleri lazım. Bunun en güzel örneğini sağolsunlar Adıyamanlılar yapıyor  STK lara bu konuda önemli görevler düşmektedir. Her TSK en az Adıyamanlılar Vakfı gibi olmalı diye düşünüyorum. Kurumlar arası iş birliği ise bu konunun diğer önemli ayağıdır” dedi

Prof. Dr. Refik Korkusuz Birlikte Yaşamada Hukuk Ve Adaletin Önemine açıklık getirdi.

Korkusuz, “Toplumun ayakta kalabilmesini sağlayan en önemli etkenlerin başında Adalet kavramı yatmaktadır. Insanların hukuk kurallarına bağımlı olması şarttır. Adalet demek dürüstlük demektir. Şeffaf olmak, başka kararın hakkını gasp etmemektir. Adalet demek kimseye zarar vermemektir, Bulunduğu makam ve mevkilerde dürüçe görevinıi layıki ile ifa etmek demektir. Kısacası tarafsız kalarak hukuk kurallarını çiğnememektir. Bu toplumun ayağa kaldırmanın yolu Adaletli ve dürüst olmaktan geçer” şeklinde konuştu.

Panelin moderatörlüğünü yapan  Vakfın kurucu üyedi ve bir önceki dönem Başkanı Ömer Özkartal “Birlikte Güçlü Olmak”  paneli ile ilgili birbirinden anlamlı konuları massya yatırmakla Adıyaman ilimize sosyal, ekonomik ve kültürel açısından büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Panele konuşmacı olarak katılan değerli hocalarımıza güzel konularda aydınlatıcı bilgilerden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bu tür organizasyonu yıllardır hiç bir karşılık beklemeden yapmaya çalışıyoruz. Böylesi programları yapmak için yıllardır hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan Adıyamanlılar Vakfımızda ne kadar övünmek azdır” diyerek Panelin gerçekleşmesinde emeği geçen ve katkısı olan herkese teşekkür etti.

Haber: Abdulkerim SONKAYA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu