ADIYAMAN

Destan ki Ne Destan

Adıyaman Belediyesi tarafından Çanakkale Savaşı’nın 100’üncü yılı dolayısıyla gerçekleştirilen “Çanakkale Platosu” adlı oyun izleyenleri hem heyecanlandırdı hem de duygulandırdı.

Valilik Binası önünde özel olarak hazırlanan platoda sahnelenen oyunda, Çanakkale savaşında yaşanan gerçek hikayeler sahnelendi.

30 oyuncunun rol aldığı sahneler sırasında bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı.

İlk gösterimin ardından Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale’de yaşananları unutmamaları gerektiğini, unutulmaması durumunda geleceğe daha aydınlık bir şekilde bakabileceklerini ve Çanakkale ruhunu bu oyunla yaşatmayı düşündüklerini söyledi.

Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu ise savaşın 100’üncü yılı dolayısıyla bu yıl daha kapsamlı etkinlikler düzenlediklerini belirterek, şunları ifade etti:

“Çanakkale Savaşı’nın ümidini kaybetmeyen bir milletin yeniden ayağa nasıl kalktığının bir örneğidir. Çanakkale Savaşı imanla şuurun birleşmesi neticesinde bir milletin nasıl ayağa kalktığının gösteren en güzel destandır ve gerçek yaşanmış bir destandır. Başka milletler hayali destanlarla kendilerini yüceltmeye çalışırken biz, tarihteki kendi destanlarımızla bu günkü nesillere, çocuklarımıza anlatmamız lazım. Oyun sayesinde gerçekten o günlere gittik, duygulandık. İzleyenler arasında ağlayanlar oldu. Bende ağlamamak için kendimi tuttum ama bunları bu kadar güzel canlandıranlar karşısında ağlasak da boş değildir”

Gösteri sonunda Çanakkale Savaşını anlatan resim sergisi düzenlendi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu