ADIYAMAN

Diyarbakır Zanlısı Alevi-Kürt

 
HDP'nin 5 Haziran'da Diyarbakır'daki mitinginde, 3 kişinin yaşamını yitirdiği iki ayrı patlamanın sorumlusu olduğu iddiasıyla tutuklanan 20 yaşındaki Orhan G.'in kimliği, fotoğrafları ve hakkındaki bilgiler ortaya çıktı.IŞİD üyesi olduğu öne sürülen G.'in Kürt ve Alevi bir aileye mensup olduğu ortaya çıktı.

AİLESİ İFADEYE ÇAĞRILDI

Adıyaman nüfusuna kayıtlı Orhan G.'nin yaklaşık 6 ay önce ortalıktan kaybolması üzerine ailesi tarafından yapılan tüm aramalara rağmen bulunamadığı öğrenildi. Adıyamanlı Kürt ve Alevi bir ailenin çocuğu olan Orhan G.'nin, sonradan IŞİD'e katıldığı iddia edildi. Edinilen bilgiye göre gözaltında bulunan zanlı Orhan G.'nin ailesinin polis tarafından karakola çağırılıp ifadelerinin alındığı öğrenildi.

SURİYE'YE KAÇACAKTI

G.'nin saldırılardan sonra Suriye'ye geçmek için yaptığı telefon görüşmelerinin ardındanAntep'te polis ekiplerince yakalandığı biliniyor. Orhan G.'nin 2 Haziran akşamı Diyarbakır'a geldiği, iki yeni telefon hattı aldığı tespit edildi. Saçlarını kazıtıp gözlük takan ve bir otele yerleşen bombacının, miting günü saat 11.00 sıralarında ayrıldığı, İstasyon Meydanı'na vatandaşların üst araması yapılmadan girmesi sebebiyle bombayla geçebildiği öğrenildi.

IŞİD'ÇİYİ ARADI: HEMEN ÇIKMAM GEREKİYOR

Edinilen bilgilere göre, Diyarbakır'daki bombayı patlatan IŞİD üyesi Orhan G., olaydan hemen sonra Gaziantep polisinin IŞİD'le irtibatından dolayı dinlediği İ.B. isimli bir kişiyi aradı. Zanlının telefonda İ.B.'ye "Hemen çıkmam gerekiyor." dediği tespit edildi.

TUTUKLANIP CEZAEVİNE KONULDU

Bunun üzerine şüphelenen ve çalışmasını yoğunlaştıran Gaziantep polisi zanlının bir iki telefon görüşmesini daha deşifre ederek operasyon başlattı. İ.B.'nin Gaziantep'teki evine baskın yapan polis, Orhan G.'yi orada yakalayarak gözaltına aldı. G. dün tutuklanarak cezaevine gönderildi. (Kaynak: Vatan)

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu