ADIYAMAN

Fabrikaların atıkları tehlike saçıyor

Arıtma tesisinin henüz tamamlanmaması nedeniyle OSB’de bulunan tesislerin atıkları çevreyi kirletmeye devam ediyor. Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinin gelişmesiyle birlikte, kirletici türleri ve miktarları arttı. Bu kirleticiler bölge civarından akan suları da kirletmeye başladı.

Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinden akıtılan fabrika atık suları, Gülbeyaz  konutların arkasından akarak, konutların yanında akan doğal temiz suya karışarak doğal kaynak suyunu kirletiyor. Yazın sineklerden geçilmeyen kirli bölge, vatandaşı rahatsız ediyor.

Duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Neden  bu atık sular borudan değil de araziden geçiyor ? Burada yazın sinekten millet yatamıyor, burası çöplük değil, yetkililerin buna bir çare bulmasını talep ediyoruz. Yazın balkonda yatılmıyor, yetkililerden ricamızdır gereken neyse yapılsın” diye konuştular.

Konu gereği atık suyun toprak üstünden değil toprak altından boru hattı ile aktarılması ve arıtımının yapılması gerekirken, hiçbir arıtmaya tabii tutmadan ve toprak üstünden kaynak sulara karıştığını belirten vatandaşlar, civarda yaşayan çocukların suda oynayarak hastalık kaptığını, hayvanların ise atık sudan içerek hastalanıp felç olarak öldüğünü ifade ettiler.

Acilen bu olaya çere bulunması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar, şunları söylediler: “Atık su, kaynak suyu kirletmeye, hayvanların ölmesine sebep olmasına devam ediyor. Endüstriyel ve evsel atıkların çevreye, akarsulara ve yer altı sularına denetimsiz bir şekilde verilmesi de ayrı bir sorundur. Bu atık suların neden olduğu hastalıklar, Mantar hastalıkları, Legionella enfeksiyonu, Leptospira enfeksiyonu, Kampilobakter enfeksiyonu, Norwalk vb virüs enfeksiyonu, Siyanobakteri toksikozları, Onchocerciasis, Arsenik zehirlenmesi, Kurşun Zehirlenmesi, Anemi, Fluorosis, Boğulma, Malnutrisyon ve Tifo’dur. Belki daha sayamayacağız bir sürü vardır” (BHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu