GERGER

Gerger Kalesi Ne Zaman Turlara Katılacak

 

Adıyaman’ın turizm potansiyelinin değerlendirilmesi ile ilgili bir yol haritasının belirlenmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Müsteşar Yardımcısı Ali Şahin, Bakanlık Müşaviri Abdurrahman Çelik, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Abdullah Kocapınar, bakanlığın üst düzey bürokratları ve TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve bölge müdürleri, 2 gün boyunca Adıyaman’ın tarihi ve turistik yerlerini gezecek.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. Murtaza Yetiş, “Birçok tarihi ve doğal güzelliği barındıran Adıyaman dünyada eşine az rastlanır bir turizm potansiyele sahip. 210’a yakın tescilli kültür varlığıyla adeta ilimizden tarih fışkırıyor. Bu tür tarihi bir envantere sahip olup bundan yeterince faydalanamamak hepimiz için can sıkıntısı. Bunu çözmenin bir yolu olarak Kültür Bakanlığı üst bürokratları ile Ankara’da bir dizi toplantı yaptık. Son olarak da bürokratlardan oluşan bir heyetle bu potansiyeli ortaya çıkarma ile ilgili bir yol haritasını çıkarmaya çalışacağız. Bundan dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı üst bürokratlarını ilimize davet ettik. Onlar da davetimize icabet ettiler. Adıyaman'ın marka şehir olma yönünde alacağı yol, başta bölge halkı olmak üzere ülkemize çok büyük avantajlar sağlayacaktır” dedi.

AB İPARD projesinin hayata geçmesi için uzun bir çaba gösterdiklerini belirten Yetiş, proje ile örneğin Perre gibi Nemrut dışında birçok tarihi ve turistik yerin turizm destinasyonlarına dahil edileceğini söyledi. Bu kapsamda Adıyaman Kütüphanesinin yıkılarak yerine bir ODAK bina yapılacağını ifade eden Yetiş, “İlimize gelen turistlerin il içinde kalarak esnafımıza ekonomik katkı sağlamalarını amaçlıyoruz” dedi.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu