ADIYAMAN

Gerger Sevdalısı Bilal Mente’nin Çabası Meyvesini Verdi

2008 yılında Gerger'in Güngörmüş köyü ve Nemrut dağı milli parkı mücavir alanında keşfedilen, bölge halkı tarafından Ağlayan Lale (Kerbela Çiçeği) diye bilinen ters lalelerin turizme kazandırılması amacıyla 2008 yılında Bilal Mente tarafında çalışma başlatıldı.

 

Yapılan tanıtım çalışmalar neticesinde 19 Nisan 2014 tarihinde Türkiye Doğa ve Çevre Gönüllüleri Grubu ilk ziyaretini gerçekleştirmiştir.

 

Bilal Mente'nin öncülüğünü ve rehberliği yaptığı bu gezide grup üyeleri yaklaşık 35 km'lik mesafeyi yürüyerek bölgedeki doğa harikası bitki örtüsü hakkında incelemelerde bulunmuşlardır. Yürüyüş Güngörmüş Köyünde bulunan Kırk Göz Mesire alanında son bulmuştur.

 

Ayrıca Gerger Kanyonlarının tanıtılması amacıylada bir organizasyon hazırlayan Mente, bu konulardaki çalışmalarda devlet kurumlarının kendisini yalnız bıraktığını belirtti. Daha evvel Gerger Kaymakamlığı tarafından tanıtılması amacıyla çalışma yapılan kanyonlara yapılacak olan bu gezi organizasyonunda kaymakamlığın kendisine destek vermediğini belirtti.

 

Önümüzdeki haftalarda yapılması planlanan geziye tüm hemşerilerinin katılabileceğini belirten Bilal Mente, Doğa gezilerine merakı olan herkesi beklediklerini söyledi.

 

Gerger Sevdalısı Bilal Mente Kimdir?

 

1967 Gerger merkez doğumlu olan Bilal Mente, İlköğrenimini Güngörmüş köyünde tamamladı. Orta ve lise öğrenimini Kahta ve Adıyaman merkezde bitirdi.

 

1992 yılında Nemrut Dağı Milli Parkının kuruluşunda görev aldı. 2002 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının Gazi Antep Üniversitesinde açmış olduğu Seyahat Acentaları Sorumluluk Müd. sınavını başarı ile kazandı. 

 

23 yıldır turizm alanında hizmet veren ve bu hizmeti halen devam ettiren, Bilal Mente orta düzeyde ingilizce ve fransızca bilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu