GERGER

Gerger’de Kıllor Günü ve Arefe İzlenimleri

Bir kaç köy dışında Gerger’e alış verişe gelen İnsan sayısı azdı. Bir çok köyün alış veriş için tercihleri Kahta olduğu bildirildi. Genellikle birkaç köyün ve İstanbul’dan gelen sayısı geçen yıllara göre düşüş yaşandığı öğrenilen Misafirlerin ve tatilcilerin Gerger merkezde alış verişlerde bulunduğu ve bununla beraber biraz hareketlenmenin yaşandığı öğrenildi.

 

Bu hareketlenmenin Gerger’in son zamanlarda yaşadığı derin sessizliği biraz da olsun bozması esnaflar arasında yüzlerin gülmesine neden oldu.

 

Gerger postası olarak sabah saatlerinde başladığımız Gerger izlenimlerimiz akşam üstü saatlerine kadar devam etti. Fırıncısı, Bakkalı, marketi, zücaciye mağazası, berberi başta olmak bir çok esnafla sohbetimiz oldu. Bir çoğu özellikle son bir aydır yaşanan durgunluk ve bunun Gerger ekonomisine olan olumsuz etkisini dile getirdi. Bir çoğu son zamanlarda ki sessizliğin bu arefe gününde bozulmasından ve Gerger çarşı merkezin hareketlenmesinden memnunlar.

Kendisi ile sohbet ettiğimiz ve sorunlarını dile getiren bütün esnaf arkadaşlara teşekkür ederiz .

 

Gerger de Arefe günü geleneksel olarak yapılan ve tadına doyum olmayan muhteşem bir ekmek türü olan Killor ekmeği günümüzde de az da olsa bazı evler de hala yapılmaya devam ediliyor. Gerek lezzeti, gerek görüntüsü ve gerekse ilk pişimindeki kokusu ile insanları kendisine hayran bırakan bir ekmek türü olan Killor ekmeği Arefe gününde unutulmaya yüz tutmuş bir gelenek olmasına rağmen bazı evlerde hala yapılmaya devam ediliyor.

 

Gerger postası olarak bir Gerger klasiği olan Killor ekmeğinin yapılma aşamasını ve ve pişmiş halini sizler için görüntüledik. Bir çok evde unutulmaya yüz tutmuş ve zahmetli yapımından dolayı yapılmaya üşenilen Killor ekmeğini sizler için Fotoğrafladık. Günümüzde eskisi gibi büyük Killor ekmekleri yapılmasa da Killor geleneğini devam ettiren Gergerli kadınlarımıza teşekkür ederiz. Sohbet sırasında Killor ekmeğinin eskiden daha büyük ve zahmetli olduğunu öğrendik. Malzemesi genellikle: Un, maya, yumurta, süt, susam, çörek otu, yağ, tuz ve şeker olan killor ekmeği gayet lezzetli görünüyordu.

 

Zahmetli olmasından dolayı bir çok kadının bir araya gelerek yaptığı bu bayram geleneği arefe gününde yapılan Killor ekmeğinin Bayramın 1.ci gününde gelen misafirlere ikramı ile son bulan ve unutulmaya yüz tutmuş bir gelenek olarak sizler için araştırdık.

HABER: H.MUSTAFA MENTE- GERGER POSTASI/GERGER TEMSİLCİSİ

FOTOĞRAFLAR: H.HASAN MENTE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu