GERGER

Gerger’de Nar Suyu Mevsimi

Gerger Narı kendine özgü tadı aroması ile Gergerlilerin gözdesidir. Yaklaşık 25 yıl önce İstanbul’daki talebe istinaden  Gerger merkez ve köylerinde sektör haline gelecek şekilde nar dikimi yapıldı. Hatta bir dönem Gergerde nar festivali  bile yapıldı.

Yıllar geçtikçe nar hasadı her sene daha fazla oldu . Fakat Gerger narının bir özeliğinden dolayı depolanması korunması uzun süre yapılamıyor. Bu da bir, bir buçuk ay içinde tüketimini mecburi kılıyor. Gergerli bu bunu da tabiki değerlendirir. Gerger insanının zorlu coğrafyada doğmasının, yetişmesinin yaşamasının  faydalarından birini daha gösteriyor.

Yaklaşık 12 sene önce narlar sıkılarak Nar Suyu (Nar Eşkisi, Nar Pekmezi diyende var) üretimine başlandı. İlk başlarda sadece ev ihtiyacı için yapılan bu işlem yıllar geçtikçe ufakta olsa sektör halini aldı.

Ağaçlardan toplanan nar meyvesi evlerde hazırlanan alanlarda taneleri çıkarılıp sıkıldıktan sonra yaklaşık  3-4 saat kısık ateşte kaynatılıp soğutularak daha önceden iyice kurutulan kaplara konarak tüketime hazır hale gelir İçinde yalnız narın suyu olan ve olması gerektiği gibi yapılan ve kullanılan Nar suları yaklaşık on seneye kadar dayanabilmektedir. Tabi kalır ise… 

Hiranur Karataş

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu