GERGER

Gerger’de Nar Zamanı

Türkiye genelinde adı duyulan, tadı ve tanelerinin güzelliği ile bilinen Gerger narı pazarlara indi.Bir çok Gergerlinin vazgeçilmez meyvesi olan Nar, Gerger çarşısında ve İstanbula gönderilmek üzere otobüs ve kamyonlarda görülmeye başlandı.

Bu yıl kurak geçen yaz ve Gergerde ki yaşanan susuzluktan sonra eski yıllara oranla rekoltesi düşen narın , bahçe de biçilmemiş şekilde sahip bulduğu ve hemen alınıp başta İstanbul ve çevre illere gönderildiği bildirildi.Diğer yıllara oranla daha az ürün veren Gerger narının tadı ve şifası sebebiyle ağacında biçilmemiş şekilde kilogramına fiyat söylenip alıcı tarafından toplanıp İstanbul ve diğer illere gönderildiği kayıt edildi.

Gerger'den kalkan otobüs ve kamyonlarla istanbula gönderilen narların bir kısmının Gerger'de yaşayan yakınları tarafından eş dost ve akrabalarına diğer bir kısmının ise İstanbul'da bulunan Adıyaman ve Gerger ürünleri satan işletmeler de satıldığı bildirildi. 

Gerger narı gerek bölgesel gerek ise ulusal anlamda önemli bir değer taşımasına karşın Pazar alanı bakımında kısıtlı ve bir çok sorun yaşanmaktadır. Narların satılabileceği ya da nardan yapılan yan ürünlerin segilenebileceği alanlar kısıtlıdır.Oysa ki Gerger halkının büyük bir kısmının en büyük umudu yetiştirdikleri narlardır.Gerek ekonomiye vereceği katkı ve Gerger halkı üzerinde ki etkisi gerek ise Gerger ilçesinin tanınması düşünüldüğünde Nar büyük bir önem teşkil etmektedir.   

Bu nedenle Nar festivali yapılarak Narın tanıtılması Gerger halkı tarafından yetkililerden istenmektedir.Umarım önümüzde ki süreç Nar ve Gerger ekonomisi lehine işler. Gerger halkı nın en büyük isteği emeklerinin değerinin bilinmesidir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu