GÖLBAŞI

Gölbaşı’nda Lys ve Teog Sonuçları Değerlendirildi

Gölbaşı ilçesinde, Kaymakam Ali Edip Budan başkanlığında Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) ve Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) Sınavı'nın sonuçlarının değerlendirildiği toplantı düzenlendi

Kaymakam Budan, Halk Eğitim Merkezi Salonundaki toplantıda, öğrencilerin isim yapmış okul yerine kendi yetenek, başarı ve özelliklerine göre bir okul tercih yapması gerektiğini söyledi.

Sosyal bilgiler lisesinde başarılı olabilecek bir öğrencinin yüksek puanından dolayı fen lisesini tercih etmemesi gerektiğini ifade eden Budan, "Burada en büyük sorumluluk rehber öğretmenlerimize düşüyor. Sizler öğrencilerinizi en iyi şekilde tanıyarak en uygun meslekler için bilgilendirerek ufuklarını genişletebilirsiniz" dedi.

Öğretmenlerden tercihler konusunda ailelerin de bilgilendirilmesi isteyen Budan, şöyle konuştu:

"Tercihler konusunda aileleri bilgilendirerek, öğrencinin ilgisine, yeteneğine uygun bir yere yerleşmesi gerektiği bilincini oluşturalım. Tercihleri yaparken öğrencinin aile, ekonomik ve kültürel durumunu da göz ardı etmeyiniz. Birçok öğrenci kazandığı şehirde ya da okulunda yapamadığı için okulu bırakmak ya da başka okula geçmek zorunda kalıyor. Tercihler yaparken sadece puanı göz önünde bulundurmadan öğrenciyi çok yönlü tanıyarak yardımcı olmanızı istiyorum."

Toplantıya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Özduman, ilçe milli eğitim şube müdürleri, ortaokul ve liselerin müdürleri ile tercih bürolarında görevli rehber öğretmenler katıldı. – 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu