ADIYAMAN

Hdp Adıyaman’da 02 yapar

Selahattin Demirtaş'ın  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde uyguladığı pozitif kampanya, HDP'nin bu seçimlere parti olarak da girmesinin önünü açtı. Kuşkusuz bu seçimlerin en iddialı partilerinden bir HDP. HDP'nin çok değişik kesimleri bir arada bulunduran bir aday profili ile karşımıza çıkıyor olması da bu iddiasını güçlendiriyor.

Bu yazıda HDP'nin Mersin 1. Bölge milletvekili adayı Mir Mehmet Dengir Fırat'ın HDP'ye ne getireceği üzerine yazacağız. AKP'nin kurucuları arasında yer alan ve genel başkan yardımcılığına kadar yükselmiş birisi olarak, istifası oldukça konuşulan Fırat'ın, HDP'ye geçişi de bir o kadar konuşuldu.

Dengir Fırat,  Malatya 1. Dönem milletvekili Hacı Bedir Ağan'ın torunudur. Aslına bakarsanız nüfuzu geniş alanlara yayılmış bir ailenin, siyaseten ön plana çıkmış bir bireyi ve bu güne kadar bu alanlarda sözünün geçtiğini de seçim sonuçlarından okumak zor değil.

Dengir Fırat'ın mensubu olduğu aşiret Rışvan aşiretidir. Bu aşiret İç Anadolu Bölgesinde Tuz Gölü  Kürtleri olarak da adlandırılıyor. İç Anadolu bölgesi ve Malatya'da da varlar. Şimdi böylesine büyük bir ailenin mensubu olan Dengir Fırat, aile bireylerinin tamamını  HDP'ye taşıyamayacağını yukarıda belirttik,  24 Nisan günü Kahta'da yapmış oldukları seçim irtibat bürosunun açılışına eski AKP ilçe başkanı Reşat Turanlı'nın da katıldığını görünce, Dengir Fırat'ın Kahta da HDP'ye farklı bir hava katacağını söylemek mümkündür. Keza asıl sürpriz AKP açısından Sincik'te gerçekleşebilir. Bence Tayyip Erdoğan'ın en çok merak edeceği ilçelerden birisi olmalı, zira %96 oy aldığı Sincik'te büyük bir sürprizle karşılaşabilir. 

 

Örneğin, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Fırat'ın desteklediği  Mehmet Korkut AKP'nin rekor oy aldığı yer olan Sincik'te belediye başkanlığını AKP'den aldı. Yine yerel seçimlerde Kahta'da kendine belediye başkan adaylığı verilmeyen Yusuf Turanlı BBP'ye geçip  11.242 oy almayı başardı. Normal şartlarda BBP gibi bir partinin Kahta ve Sincik'ten bu kadar oy alması imkansız iken Fırat ve ailesinin destekleri sayesinde bu oyu almışlardır.

Dengir Fırat'ın aday olduğu Mersin'de 2013 yılı TÜİK istatistiklerine göre 42.779 Adıyamanlı yaşamaktadır. Yine etki alanına giren Adana da 48.021 Adıyamanlı yaşamaktadır. Ancak bu Adıyamanlı seçmenin tamamının Fırat tarafından HDP'ye kazandırılacağı yada Fırat'ın ailesine mensub olduğunu söylemiyorum. Yalnız şunu görmekte fayda var. AKP önceki dönemlerde Mersin ve Adana da gösterirken bu etkiyi kesinlikle hesaplamıştı . HDP de bu hesabı görüp, ona uygun hareket etti  ve akıllıca bir seçim oldu. Ancak Dengir Fırat'ın da oy kazandırmak için istekli ve aktif bir çalışma yürütmesi de gerekiyor.

Son olarak Selahattin Demirtaş'ın  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Adıyaman da oy oranlarını yüzde yüze varan bir artışla 43.626'ya yükseltmesi, AKP'nin ciddi bir şekilde yıpranması ve Mehmet Metiner'in Adıyaman da yarattığı tahribat, geleneksel bir dindarlığı olan Adıyaman halkının Saadet partisine oy verebilecek olması, CHP'nin aday profilinin halk nezdinde eleştirilmesi ( örneğin birinci sıra adayının Adıyaman'ı tanımaması gibi ), HDP'nin Adıyaman da uyguladığı çok ince aday belirleme çalışmaları ve Dr. Behçet Yıldırım'ın seviliyor olması, Sırrı Süreyya Önder ve Dengir Fırat gibi faktörler HDP'ye Adıyaman da iki vekil getirebilir. Çoğunuz bu sayıyı iddialı görebilirsiniz, ancak seçimler yakın, gözlemleyeceğiz ve hep beraber sonuçları göreceğiz.

Mehmet Şimşek /  blog.radikal.com.tr/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu