ADIYAMAN

İstanbul Esenler Nar ve Çiğköfte Festivali

Rizelilerle “Hamsi Festivali”, Trabzonlularla “Kara Lahana Festivali”, Kayserililerle “Mantı Festivali” gerçekleştiren Esenler Belediyesi, bu kez Adıyaman lezzetlerini Esenler’e taşıdı ve Adıyamanlılarla “Esenler Nar ve Çiğköfte Festivali” düzenledi.

Esenler Belediyesi ile Esenler Adıyamanlılar Derneği’nin geçtiğimiz yıl Türkiye’de bir ilk olarak organize ettiği Çiğköfte Festivali, bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu. Esenler Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen festivale; AK Parti İstanbul Milletvekili Ünal Kacır, Kahta Kaymakamı Musa Baştürk, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcıları, bazı Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival, Adıyaman Folklor Ekibi’nin gösterileri ve Adıyaman Harfane Grubu’nun konseriyle başladı. Programın açılış konuşmasını ise Istanbul Çiğköfte ve Etsiz Çiğköfteciler Esnaf Sanatkarlar Derneği (ÇİĞDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Turan yaptı. Turan, “Bulgur, ceviz, isot ve çeşitli baharatlarla oluşan çiğköftede farklı bir tat alacaksınız. Esenler’de 1 yılda 2’nci festivalimizi yapıyoruz” dedi. Çiğköftenin tarihinden bahseden Turan, “Çiğköftenin tarihi Hz. İbrahim’e dayanır ve Anadolu’nun ortak kültürüdür” dedi.

Programda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu sözlerine, “Bizim çocuklarımız bizim geldiğimiz toprakların geleneğini, değerlerini, lezzetini tanısın diye bu festivalleri düzenliyoruz” diyerek başladı. “Çiğköfte Anadolu’nun çok önemli bir fonksiyonunu icra eder” diyen Göksu, “Çiğköfte, kışın insanların buluşmasına vesile olan çok önemli bir araçtır. Dostluğu ve kardeşliği bir arada bulunduran çiğköfteyi biz de Esenlerli kardeşlerimizle buluşturuyoruz. Aradığımız muhabbeti bu şehrin sokaklarında buluşturalım istiyoruz” şeklinde konuştu. Ayrıca Festivale narı ekleyerek Adıyamanın Önemli bir sembolünü de ön plana çıkardık. dedi

 Protokol üyeleri çiğköfte tepsisinin başına geçerek kolları sıvadı ve eldivenleri de taktıktan sonra ustalarla birlikte çiğköfteleri yoğurdu. Ardından da dağıtım alanına geçen protokol üyeleri, çiğköfte dürümleri  ve narları elleriyle vatandaşlara ikram etti. Festivalde, ustalar aynı anda dev tepsilerde çiğköfteleri yoğurdu, 5 ton çiğköfte on binlerce kişiye dürüm içinde ikram edildi. Ayrıca 14 ton nar ve 1 ton nar suyu da dağıtıldı.

Festivalde doyumsuz çiğköfte ve narın yanında Adıyaman yöresine özgü müzik ziyafeti de sunuldu.  Türk Halk Müziği’nin sevilen isimleri Kâhtalı Mıçe, Ramazan Garipses, Haşim ve Gülistan Tokdemir de konser verdi.

HABER: Hasan BAKIRCI

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu