KÖY TANITIMLARI

Korulu

Tarihçe

Eskiden (1930'lu yıllar), Güzelsu köyüne bağlı küçük bir mezra olan Korulu'da, Eyüp (soyadı kanunu ile Eyüp Erkut oldu) adındaki bir delikanlı, Fırat Nehri kenarındaki bağlarında gizlice henüz olgunlaşmamış üzümleri alıp hayvanlara yedirirmiş. Köylü, bu üzümlerin neden olgunlaşmadığını bir türlü anlamıyormuş. Çevre köylere gidip dertlerini anlatmışlar, ama çare bulamamışlar. Daha sonraları derlerini anlatmak için başka bir köye gittiklerinde, uzaktan görenler "Korulular geliyor!" diye dalga geçerlermiş. İlerki dönemlerde (1950'li yıllarda) Güzelsu köyünün bir mezrası olmaktan çıkıp köy olmasına karar verildiğinde bu köye Korulu köyü adı verilmiştir. Bu köyde ikamet edenler kendi aralarında bu köye "Barzo" derler.

Kültür

Köyün tüm yemekleri Gerger, Kâhta ve Siverek kültüründen gelmiştir. Köydeki düğünler genellikle çalgısız olur. Bu köyün yerlisi olan ve Mersin'de ikamet eden Adıyamanlı Şükrü adındaki halk ozanı, önemli düğünlerde bu köye gelerek program yapar.

Coğrafya

Adıyaman iline 90 km, Gerger ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak, kışları soğuk geçer. Bu köyede kar yağdığı pek nadir görülür, genellikle yağmur ve dolu olarak yağış olur.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007  
2000 604
1997 522

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. 1995 yılından önce tek geçim kaynağı tütünolan bu köyün, tütün üretimi durduktan sonra sadece hayvancılık olmuştur. Köyün gençleri, genellikle şehir dışında çalışmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

 

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesivardır kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyün ünlüsü mersin de yaşayan Adıyamanlı Şükrü dür.Türkiye Geneli Bir Müzisyendir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu