KÖY TANITIMLARI

Saraycık

Tarihçe

Köyün ne zaman kurulduğu bilinmiyor. Ancak 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğu sanılmaktadır. Drejan aşiretine bağlı 4 köyden biridir. Köy halkı 1970'lerden itibaren göç etmeye başlamıştır. Göç edilen şehirlerin başlıcaları; Malatya, Adana ve İstanbul'dur. Köyden göç eden halk büyükşehirlerde genelde tekstil işiyle uğraşmaktadır.

Kültür

Köy halkı Kürt kökenli vatandaşlardan oluşmaktadır. Genelde köyde Kürt adetleri görülmektedir. Ve büyük oranda Kürtçe konuşulmaktadır. Aşiret kültürüne sahiptir köy halkı. Diğer köylerle ilişkilerde takas usulü kullanmışlardır.

Coğrafya

Adıyaman iline 126 km, Gerger ilçesine 24 km uzaklıktadır. Köy 3 bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Masrounî ve Marounî mahalleleri ve yüksek kesimdeki mezralar. Köy dağlık bir alanda kurulmuştur. Ancak köye bakıldığında uzun bir vadinin içine kurulmuş gibi görülmektedir. Dağdan gelen dere vadi içinde diğer köylerden de geçmektedir. Köyün bahar mevsiminde görülmeye değer harika bi görüntüsü vardır. Ayrıca Ağaçlı Köyü ile ortak olan DERAN suyu bulunmaktadır. Köyün kuzeyinde köylülerin Gripiran adını verdikleri bir dağ yeralmaktadır. Bu dağ Malatya-Adıyaman sınırındaki Beydağlarının bir parçasıdır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Güneydoğu'nun tipik iklimi olan yazları sıcak ve kurak kışları yağışlı etkisi bu köyde de görülmektedir. Ancak yüksek bir rakıma sahip bir köy olduğundan sıcaklık aşırı şekilde hissedilmemektedir. Yüksek kesimleri çorak arazidir. Aşşağılara inildikçe hava daha soğur ve devamında birçok ağaç çıkar karşınıza. Köyün tam ortasından bölen bir dere geçmektedir. Adı Kürtçe Guzzîk'tir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007  
2000 844
1997 407

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım ve hayvancılıkta yeryüzü şekillerini nedeniyle çok yapılamamaktadır. Tarım alanları kısıtlıdır. Dağdan toplanan bitkileri satarakta geçinen aileler vardır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

 

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu