KAHTA

Murtaza Yetiş Kahta Belediyesini Ziyaret Etti

Adıyaman İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Paygember efendimizin kutlu doğum programı çerçevesinde Sahabe Safvan bin muttal türbesinde düzenlenen etkikinliğe katılan Ak Parti Adıyaman Milletvekili Dr.Murtaza Yetiş, programın ardında Kahta’ya geldi.

Ak Parti Kahta İlçe teşkilatında parti yöneticleri ve Gençlik Kolları ile bir araya gelen Milletvekili Yetiş,daha sonra Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak’a tebrik ziyaretinde bulunmak üzere  Kahta Belediyesine geçti.

Kahta Belediyesine gelişinde Başkan Abdurrahman Toprak ve Belediye yöneticileri tarafından karşılanan Milletvekili Yetiş,Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak’ın makam odasına geçerek kendisini tebrik ederek başarılar diledi.

‘’Sayın Vekillerimizin böyle anlamlı bir günde bizleri ziyaret etmeleri daha anlamlı oldu,kendilerine teşekkür ediyorum’’ diyerek ,kısa bir konuşma yapan Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak;

 

‘’Adıyaman İl Müftülüğümüzün Sahebe’de  düzenlemiş olduğu Paygember efendimizin kutlu doğum proramı etkinliğine katılmak üzere gelen sayın vekillerimiz ile sahabede düzenlenen programa birlikte katıldık.

Sağolsunlar bugün kendileri bizleri ziyarete geldiler.Kısa süre önce Mehmet Metiner Vekilimiz buradaydı.Şimdi ise Murtaza Yetiş milletvekilimiz bizleri ziyarete gelmiş bulunmaktalar.Her iki Vekilimize de buradan teşekkür ediyorum.

Sayın Vekillerimizin böyle anlamlı bir günde bizleri ziyaret etmeleri daha anlamlı oldu. Şeref verdiler.Allah kendilerinden razı olsun.

Sayın Murtaza Vekilim kendileri geçen hafta beni aradılar.İlçemizin içme suyu ve arıtma tesisi sorunu ile ilgili girişimlerini ve çalşmaları hakkında bilgi verdiler.Sağolsun Kendisi bana bu her iki sorunun çözümü için Ş.Urfa da bulunan GAP idaremiz Bölge Müdürü ile görüşmem gerektiğini ilettiler.Yoğun program nedeni ile bu hafta gidemedim fakat hafta içersinde Ş.Urfa da Bulunan GAP idermize giderek Bölge Müdürümüz ile görüşeceğim.

İnşallah bizler seçim sürecinde halkımıza vat ettiğimiz hizmetleri,projeleri birer birer yerine getireceğiz.Bizler ağır borç yüklü bir belediye yükü devraldık ama bu borç yükü hiçbir zaman bizlerin gerekçesi olmayacak.Bizler her şeyi göz önüne alarak bu göreve talip olduk.Halkımıza hizmet için vatlerde bulunduk,bu sözlerimizi bu vaatlerimiziz,teşkilatimızın,vekillerimizin ve halkımızın desteği ve duası ile yerine getireceğiz inşallah’’dedi. 

Kahta’nın İçme Suyu,Arıtma Tesisi,Osb ve Truzim gibi sorunları hakkında önemli açıklamalarda bulunan Ak Parti Milletvekili Dr.Murtaza Yetiş ise konuşmasında;

‘’Ne zaman Kahta’ya gelsek her zaman bir heyecan ile ayrılıyoruz. Yüzümüz gülüyor. Allah razı olsun. Türkiye 30 Mart’ta büyük bir heyecan yaşadı. Ama Kahta daha büyük bir heyecan yaşadı. 30 Mart’ta Türkiye’de vesayetçi anlayışın son temsilcilerini Allah’ın izniyle gönderme yolunda önemli bir adım attık.

Şimdi Kahta’mızda da 30 Mart ile birlikte Ak Parti’nin Kahta’da bütün Kahta’lıların partisi olduğunu, belediyenin bütün Kahta halkına hizmet etmesi adına önemli bir süreci beraber yakaladık. Bundan sonra bütün yapacaklarımızı milletimizle istişare eden bir teşkilat bir belediye anlayışını bizim iyice yerleştirmemiz gerekiyor.

 

İnanıyorum ki seçim süreci nasıl ki sayın Belediye Başkan’ımızın kazanması için canla başla çalıştıysanız bugün sayın Başkan’ımızla canla başla teşkilatımızın yanında olacaktır. Milletvekilleriniz olarak bizler de Kahta’mızın hep yanındayız. Teşkilatlarımızla belediyemizle birlikte seçim sürecinde konuştuğumuz meselelerinin birer birer üzerine gidiyoruz.

KAHTA’MIZ CAZİBELİ TERTEMİZ İÇME SUYU’NA KAVUŞACAK:

Değerli arkadaşlar;Kahta’mızın içme suyu problemini çözmek için seçimden sonra hemen GAP idaremiz ile görüştüm. Kendileri sayın Başkan’ın GAP idaresine gerektiğini söylediler. Sayın Başkan programından dolayı GAP idaremize gidemedi. İnşallah önümüzdeki hafta GAP idaremize giderek Kahta’mızla ilgili içme suyu projesi ve arıtma tesisi sorunlarını görüşecektir.

 

Kahta’mızın ve Gerger’imizin içme suyunu inşallah Pötürge’den alacağımız cazibeli bir suyla ortak bir projeyle çözeceğiz. Bu konuda biz daha önce GAP idaremizle görüşmüştük. İnşallah bu proje gerçekleştiğinde hem Gerger’imiz hem de Kahta’mız elektrik külfeti olmayan cazibeli tertemiz bir suya kavuşmuş olacak,inşallah.

 

ARITMA SORUNU MUTLAKA ÇÖZÜLECEK

 

Biliyorsunuz Kahta’mızın alt yapı arıtma sistemi çok eski yıllara dayanıyor. Bu sistem tümü ile çalışsa bile Kahta’daki toplam atığın %30’unu ancak arıtabilir. %70’i yine Atatürk Barajı’na akacak ve Atatürk Barajı yine kirlenmeye devam edecektir. Bu da ileriki aşamada çevre kirliliği adına bir felakettir. Bu konuyu sayın Veysel Eroğlu bakanımıza aktardım. İnşallah bu hafta sayın Başkan’ımız Şanlu Urfa’ya gidip GAP idaremizin Bölge Müdürü ile biraraya gelecek. GAP idaremiz Kahta’mızın arıtmasını daha önce taahhüt etmişti. Bu taahhüdünü yerine getirecektir.

Yine Mülk Göleti’nin temizlenmesi ile ilgili DSİ idaremiz Haziran veya Temmuz ayında göleti temizleme girişiminde bulunacak. Yıllardır İlçemizin atıklarının Mülk Göleti’ne aktığını hepimiz biliyoruz. Gölet’te ciddi bir çevre kirliliği oluşmuş durumda. Bu kirli atıklardan dolayı bugün ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bulunmaktayız. İnşallah DSİ’mizin bu çalışması sonucu geçici de olsa bir rahatlama olacaktır. Ama arıtma tesisimizin de bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor.

 

Adıyaman’ımızın teşvikte 5.sırada yer almasından sonra OSB’de bir hareketlilik dönemi başladı. Adıyaman ve Kahta’mızdaki OSB’lerimize yeni yeni yatırımcılarımız yatırım yapmaya başladı. Şu anda Kahta OSB’mizde 400’ün üzerinde gencimiz istihdam edilmiş durumda.

TURİZM,KAHTA’MIZ İÇİN BACASIZ BİR FABRİKADIR

Yine Kahta’mız için bacasız fabrika dediğimiz bir konu ise turizmdir. Ben bugün burada turizm ile ilgili bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaklaşık  1 yıl kadar önce başlattığımız bir çalışma sonucunda Avrupa Birliği’nden 2007 veya 2008 yılında ön onay alınmış bir projeyi takip ettik ve tamamladık. Bu projeyi 2013 yılının 2.yarısından sonra de devreye soktuk. Bu proje Nemrut’tan başlıyor Karakuş, Cendere, Prin ve Besni Kızılin’e kadar uzanıyor. Bu proje,15 turistik noktanın çevre düzenlemesi ve tanıtımını içeren bir proje. Bu projenin toplam parası 7,5 Milyon Euro. Bu paranın tamamı Avrupa Birliği’nden hibe. Proje,onaylandı ve uygulanmaya başlandı. Valiliğimize de bir proje koordinatörü atandı ve çalışmalar başlatıldı.

Şimdi biz bu projeye başka bir ilave husus ekledik. Turistik güzergahlar üzerinde bulunan birkaç köyümüzü turistik köy haline getirilmesini istedik. Toplam 6 köyümüz bu proje kapsamında turistik köy olarak aldık. Bunlardan bir tanesi eski Kahta Köyü’müz. Eski Kahta Köyü’müzün tüm evlerinin dış kısımları yenilenecek. Köyün içerisinde bulunan yolların tamamı kilitli parke taşı ile kaplanacak. Turistlerin kullanabileceği dinlenme yerleri, alış-veriş yerleri , her türlü ihtiyacını karşlayabilecek yerler olacak.

Yine eski Kahta Köyü’müz için düzenlediğimiz bir proje ise eski Kahta’da 22 ev belirledik. Bu 22 ev için Kültür Bakanlığı’mıza proje gönderildi. Biz de bu projenin takipçisi olacağız. İnşallah bu proje onaylandığında ve hayata geçirildiğinde eski Kahta Köyü’müzde 22 evde hane turizmi yapılacak.

Nemrut Dağı zirvesinde bulunan ziyaretçi karşılama evini yerel işletmecilerimiz işletemediği için Bakanlığımız tarafından TURSAB’a verildi. Çünkü TURSAB, bu işi profesyonel olarak yapıyor. Gelen turistler memnuniyet içerisinde ayrıldıklarında Kahta’mıza daha fazla turizm talebini getirecek. Bizim yerel işletmecilerimiz alınmasınlar ama bizler bugüne kadar bu işi yapamadık. Bakanlik,ilk defa burada TURSAB üzerinden bu işletmeyi hizmete açıyor.

Bakın Malatya tarafında yapılan ziyaretçi karşılama merkezinin kapasitesi 800 kişidir. Adıyaman’da ise bu rakam 2000 kişi. Bakanlık nezdinde Nemrut’a çıkacak olan turistlerin çoğu Adıyaman’dan çıkacağı için Adıyaman tarafında yapılan merkezin hacmi Malatya’dan daha büyük. 2013 yılında zirveye toplam 90.000 turist çıkmış, bunun 75.000’i Adıyaman’dan çıkmış. Buradan bir parantez açmak istiyorum. Nemrut elden gidiyor,şeklindeki söylentilere hiçbir zaman itibar etmeyin. Binlerce yıldan beri Nemrut’un yeri belli. Nereye ait olduğu da belli. Turistlerimiz de bunun bilincinde. Zirveye çıkan turist bugün Adıyaman’dan çıkıyor’’dedi.

 gaphaber.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu