ADIYAMAN

Nar’dan Sonra Ceviz’mi acaba

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde çok ciddi üretim beklediklerini kaydeden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil ALAN,"Bir firma Kahta’da bin 800 dönümlük bahçede yetiştirdiği "chandler" cinsi cevizi dünya pazarına sunmaya hazırlanıyor"dedi. 

Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile bir firma, dünyada Kaliforniya cevizi olarak bilinen, "chandler" cinsi cevizin Adıyaman'da üretilmesi için 2005'de çalışma başlattıklarını ifade eden Alan; 

"Adaptasyon sürecinin ardından bu çeşidin bölgeye uyumlu olduğu tespit edildi. Bunun üzerine firma, 2011'de Kahta’da bin 800 dönümlük araziye 25 bin chandler türü ceviz fidanı dikti. Böylece Türkiye'nin en büyük tek parça kapama chandler ceviz bahçesi oluşturuldu. 

Chandler çeşit cevizin dünyada en çok Kaliforniya'da yetiştiriliyor.Araştırmalarımızda bu ceviz çeşidinin bölgeye uyum sağladığını belirledik.Sıcaklığa dayanıklı olması bir avantaj. Şuanda bu çeşitte Türkiye'nin en büyük bahçesi ilimizde oluşturuldu. İnşallah buna benzer bahçelerle ülkemize örnek olacağız. 

Bahçedeki en büyük ağaç 4 yaşında. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde çok ciddi üretim bekliyoruz. Bu üründe pazar sorunu yok. Benzer bahçe sayısının artmasıyla ceviz ihraç edecek duruma geleceğiz. Bahçemiz tam donanımlı ve bilgisayarlı otomasyonlu bir sisteme sahip. Ağaçların sulanmasından tutun bütün işlemlerde teknolojiden faydalanılıyor."dedi.

 

Chandler cinsi cevizi yetiştirmek için uzun yıllar araştırma yaptıklarını dile getiren Firma sahiplerinden Tarık Kubilay ise,yatırımın bölgeye örnek olacağını,Adıyaman'da yetiştirdikleri cevizi dünya pazarına sunmayı amaçladıklarını ifade etti.

 

 Kubilay, "Adıyaman'ı chandler ceviz üretiminde Kaliforniya'ya rakip olacak bir duruma getireceğiz. Çünkü ABD'de üretim maliyetleri çok yüksek. İnşallah ülkemiz gelecekte dünya ceviz pazarının lideri olacaktır" ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu