KAHTA

National Geographic Nemrut’ta

National Geographic'in öncülüğünde, dünyanın değişik ülkelerinden bilim insanları, tarihçi ve medeniyet tarihi araştırmacılarının katılımı ile İstanbul’da başlayan “Uluslararası Medeniyetler Diyalogu Sempozyumunun” katılımcıları gerçekleştirilen sempozyum sonrası insanlık tarihinin doğu-batı sentezini oluşturan Nemrut Dağını ziyaret etti.

Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanı ve Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Bekir Karlığa başkanlığında ve National Geographic öncülüğündeki 40 kişilik heyet, başta Nemrut Dağı olmak üzere, diğer tarihi ve turistik yerleri görmek üzere Adıyaman’a geldi.

National Geographic'in öncülüğünde ve Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanı ve Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Bekir Karlığa Başkanlığındaki bilim insanları ve tarihçileri Adıyaman’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Mahmut Demirtaş, Anadolu’nun en eski yerleşim birimlerinden biri olan Adıyaman’ın tarihi süreç içerisinde birçok medeniyete harman olduğunu ve bu uygarlıkların izlerini taşıyan 200 dolayında tarihi ve kültürel eserle adeta bir açık hava müzesi konumunda olduğunu belirterek, “Adıyaman insanlık tarihinin doğu-batı sentezini oluşturan yaklaşık 20 medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dünyanın değişik ülkelerinden konularında uzman ve saygın insanları medeniyetlerin ana merkezi olan ilimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

2000 yıl önceki Helenistik döneminin en görkemli kalıntılarından biri olan ve dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel şekilde izlendiği 2.206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağına hareket etti.

Medeniyetler İttifakı Türkiye Koordinatörü Başbakan Başdanışmanı Prof. Dr Bekir Karlığa ise konuşmasında, Sayın Başbakanımızın Eş Başkanlığını yaptığı medeniyetler ittifakı projesinin bir ürünü olarak ve dünyanın değişik ülkelerinden Tarihçi, Antropolog, Arkeolog ve değişik alanlardaki tarihçilerden oluşan yaklaşık 40 kişinin katılımı ile İstanbul’da bir sempozyum tertip ettiklerini belirterek, “Gerçekleştirdiğimiz sempozyum sonrası oluşturulan heyet ile birlikte Adıyaman’ın ve bu bölgenin tanıtımını yapmak üzere değerli katılımcılar tarafından Nemrut Dağına bir gezi düzenledik. Adıyaman’ın sahip olduğu kültürel zenginliklerin tanıtılması ve evrensel konumdaki yerinin belirmesi için bu geziyi düzenledik. Bu geziyi dünyanın 20 ülkesinden yaklaşık 40 kişinin katılımı ile gerçekleştirdik. Bu gezideki katılımcıların yarısı National Geographic’e program yapan uzmanlardan oluşuyor. Nemrut Dağı, Mısır’daki piramitlerle ölçüşecek kadar mükemmel bir kültürel zenginliğe sahiptir. Bizim amacımızda ülkemizin sahip olduğu kültürel zenginlikleri dünya efkârı umumiyesine aktarmaktı. Bu bakımdan bu gezinin çok yararlı olduğunu düşünüyorum”dedi.

Nemrut Dağındaki ziyaretin ardından Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumunun katılımcıları, Arsameia ve Cendere ziyaretiyle Adıyaman programını sonlandırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu