GENEL

Yönetici Şeçmek

YÖNETİCİ SEÇMEK

Çok hoşunuza gidecek bir tatile çıkmayı planlıyorsunuz, bir haftalık bir tatil. Etrafınıza bakınıyorsunuz, sizinle yol arkadaşlığı yapabilecek, beraber keyif alacağınız birini arıyorsunuz. Aklınıza ilk “o” geliyor. Bana yol arkadaşlığı yapabilecek en iyi kişi “o” diyorsunuz. Beraber çıkıyorsunuz yola. Bir süre gittikten sonra, seçtiğiniz yol arkadaşı aniden frene basıyor. Bir anda sarsılıyorsunuz, onu anlamaya çalışıyorsunuz. Sonra bir şey olmamış gibi yolunuza devam ediyorsunuz. Tam keyif alacakken yine acı bir fren sesi. Bu kez içinizdeki şüpheyi bastırmaya çalışıyorsunuz “yok canım, olamaz” diyorsunuz. Beraber yola çıkmayı göze aldığınız kişi, birkaç fren daha yapınca, artık samimi sohbetler ve gülücükler yerini soğuk sessizliğe ve soru işaretlerine bırakıyor. Yanınızdakinin aslında sizinle yola devam etmek istemediğini anlıyorsunuz. Onu yol arkadaşı olarak seçtiğiniz için pişmanlık duyuyorsunuz. 
Bir de zorunlu yol arkadaşlığı vardır, bir gemide, uçakta veya otobüsteki gibi. Size şoförlük görevi verilmiştir, fakat muavini siz seçmemişsinizdir. Siz hedefe odaklanmışken, ileriyi görmeye çalışırken, dikkatinizi dağıtan, sizi hedeften alıkoyan bir yol arkadaşınız… Yine bir hayıflanma, bir kırgınlık ve yılgınlık… O yol asla bitmez, hep yarı yolda kalırsınız.
Yönetici seçmek, iğne ile kuyu kazmaya çalışmak kadar zor ve zahmetli bir süreçtir. Yönetici seçmek, yol arkadaşı seçmektir. Sizi yarı yolda bırakmayacak, frene basmak yerine hedefe odaklanan yöneticiler seçmek gerekir. 
Yöneticinin adil ve merhametli olması bir zarurettir. Allah’a hesap vereceği bilinciyle hareket etmeyen birinden yönetici olamaz. Kişi, yönetimin hangi kademesinde bulunursa bulunsun, insaf ölçüleri içinde hareket etmeli, taşkınlık göstermemelidir. Daima adil ve dürüst olmalı, ferasetli, sabırlı ve ilim-irfan sahibi olmalıdır. Yönetici, gücünü herhangi bir zümre ya da topluluktan değil, anayasadan ve yasalardan almalı, iradesini başka güçlere teslim etmemelidir. Yönetici, bulunduğu makamdan güç alan değil, makamına güç katan konumda olmalıdır.
Devletin tüm kurumlarında, ekibiyle daima uyumlu, yoldaki çalılara takılıp kalmayan, hedefe odaklanan becerikli yöneticiler seçilmesi dileğiyle. 
Mehmet YEŞİLKAYA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu